Trumpa obtožujejo "večstranske zarote" z namenom spreminjanja volilnih izidov. Nekdanji predsednik je na volitvah leta 2020 namreč izgubil proti zdajšnjemu predsedniku Joeju Bidnu.
Posebni odbor predstavniškega kongresa, ki ga sestavlja sedem republikancev in dva demokrata, je lanski vdor preiskoval 18 mesecev. V sklopu preiskave so opravili deset javnih zaslišanj in intervjuvali več kot tisoč prič, med drugim izgrednike, člane Trumpove administracije, njegovo družino in varnostne sile, povzema BBC.
Poročilo sicer ni pravno zavezujoče. V ponedeljek je odbor pravosodnemu ministrstvu priporočil preiskavo Trumpa zaradi pomoči pri uporu in treh drugih zveznih zločinih.
Proti Trumpu zaradi spodnašanja izida volitev in napada na kongres sicer že poteka ločena kazenska preiskava posebnega tožilca Jacka Smitha. Poročilo kongresnega odbora lahko služi kot gradivo ob morebitnem kazenskem pregonu Trumpa ali njegovih sodelavcev.
Vodja odbora, demokrat iz Misisipija Bennie Thompson, je v predgovoru poročila zapisal, da je bilo nekoč "nepredstavljivo", da bi predsednik ZDA pozival množico k vdoru v Kapitol.
Trump v preiskavi odbora ni želel sodelovati in je poročilo po izidu označil za "lov na čarovnice". Trump se sicer pripravlja na vnovično kandidaturo za predsedniški položaj, volitve bodo leta 2024.
Nespoštovanje izidov volitev
Odbor v težko pričakovanem 845 strani dolgem poročilu ugotavlja, da je bila Trumpova odločitev o lažni razglasitvi zmage na volilni večer leta 2020 "premišljena" in da je to dejanje podprl samo njegov odvetnik Rudy Giuliani. Takratni pravosodni minister William Barr je v intervjuju povedal, da je Trumpu to odsvetoval.
Predsednik je v naslednjih tednih še naprej širil volilne zarote, čeprav so najvišji uradniki Trumpove administracije pričali, da so ga obvestili o neresničnosti njegovih trditev.
Privabljanje izgrednikov pred Kapitol
Odbor v poročilu trdi, da je vdor v Kapitol neposredna posledica Trumpovega spodbujanja. Poleg trditev o "ukradenih volitvah" naj bi to spodbudil tudi v tvitu 19. decembra, ko je zapisal "velik protest v Washingtonu 6. januarja, bodite tam, divje bo". Več izgrednikov naj bi tvit razumelo kot povod za udeležbo.
Neukrepanje med izgredi
Trump nato med samimi izgredi pred Kapitolom, v katerih je umrlo tudi pet ljudi, ni upošteval opozoril iz kongresa in ni ukrepal proti napadalcem. Odbor se pri tem sklicuje na pričanje uslužbenke Cassidy Hutchinson in več kongresnikov, ki so bili med napadom ujeti v svojih pisarnah in so pisali Trumpovemu vodji osebja Marku Meadowsu.
Grožnje skrajno desnih skupin z orožjem
Namigi o oboroženem napadu na Kapitol so se pojavili decembra 2020, ko je FBI prejel zasebna sporočila med pripadniki skrajno desničarskih skupin Varuhi prisege in Ponosni fantje. "Obstaja samo en način. To niso znaki. To niso shodi. To so krogle," se glasi eno od sporočil.
Trumpov pritisk na Pencea
Del Trumpovega načrta, da ostane na položaju, je bila tudi njegova interpretacija ustave, da lahko podpredsednik Mike Pence, ki je potrjeval volitve, za zmagovalca razglasi tudi Trumpa.
6. januarja je Trump tako poklical Pencea po telefonu in mu povedal, da ima pooblastila za posredovanje pri razglasitvi. Ker se je Pence upiral, ga je Trump označil za "slabiča", nato pa množici 6. januarja dejal, da "upa, da bo Pence naredil pravo stvar". Izgredniki so med vdorom v Kapitol vzklikali tudi: "Obesite Mika Pencea".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje