66-letni Gregory McMichael, sicer nekdanji policist, in njegov 35-letni sin Travis McMichael sta bila obsojena na dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta, 52-letni William Roddie Bryan pa na dosmrtni zapor z možnostjo pogojnega izpusta.
Sodnik Timothy Walmsley je po celodnevnem zaslišanju prič pred izrekom kazni napovedal minuto molka v spomin na ubitega, v dolgem uvodu, kjer je nanizal izjave obsojencev po umoru, pa je nakazal, da ne bo usmiljenja.
Kazni so ostre glede na to, da se trojici skoraj zagotovo ne bi zgodilo nič, če ne bi prav v tistem času vladalo v ZDA zaostreno ozračje zaradi policijskega nasilja nad temnopoltimi po umoru Georgea Floyda istega 2020 v Minnesoti in je bila javnost nad novim ubojem temnopoltega toliko bolj ogorčena. Tožilci iz Georgie namreč po umoru Arberyja sploh niso sprožili kazenskega postopka.
Sodnik je pred razsodbo opisal, kako je 25-letni Arbery bežal pred zasledovalci in dejal, da je tudi sam podoživljal grozo, ki jo je mladenič moral čutiti med begom. Obsojenci so ga namreč s poltovornjakom lovili, McMichael pa ga je na koncu ustrelil in ubil.
Tožilka Linda Dunikoski je poroti na sojenju povedala, da so ga lovili in napadli le zato, ker je bil temnopolt in je tekel po ulici. Zavrnila je sklicevanje na samoobrambo, saj Arbery ni bil oborožen.
Policija sprva ni ukrepala
Arbery, 25-letni študent elektrotehnike, je 20. februarja tekal po predmestju pristaniškega mesta Brunswick v Georgii, kjer živijo predvsem belci.
Ko sta ga opazila Greg in Travis McMichael, sta se zapodila za njim s svojim poltovornjakom. Lov je opazil sosed William Bryan in se pridružil, dogajanje pa snemal.
Lokalna policija sprva ni ukrepala, dva meseca po Arberyjevi smrti pa je Bryanov posnetek končal na spletu in po javnem ogorčenju je primer prevzela državna policija Georgie.
Vse tri so aretirali in jih obtožili umora. Obsojenci so trdili, da so ukrepali zaradi vrste vlomov v soseski in so bili prepričani, da je Arbery odgovoren zanje. Želeli so ga le pridržati do prihoda policije.
Tožilka je dejala, da za to niso imeli nobenega dokaza, ampak le ugibanja na družbenih medijih. "Niso ga ustrelili, ker jih je ogrožal. Ustrelili so ga, ker se ni ustavil in govoril z njimi," je dejala.
Nekaj usmiljenja le za Bryana
Porota je novembra lani za vse tri odločila, da so krivi umora, sodnik pa je pokazal nekaj usmiljenja za Bryana, ki se je lovu pridružil pozneje. Sodeloval je v preiskavi, izrazil obžalovanje, njegov posnetek dogajanja pa je bil ključen za obsodbe. Za pogojni izpust bo lahko sicer zaprosil šele po 30 letih zapora, ko bo star 82 let.
Pred izrekom obsodbe so družinski člani umorjenega sodnika pozivali, naj izreče maksimalne kazni. "Ahmaud jim ni nikoli rekel žal besede. Nikoli jim ni grozil. Hotel je le, da ga pustijo pri miru. Povsem zavezani so bili zločinu in naj bodo povsem zavezani tudi odgovornosti," je dejala mati umorjenega Wanda Cooper-Jones.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje