Ameriške uporabnike, teh je okoli 170 milijonov, je v soboto pozno zvečer TikTok obvestil, da bo družbeno omrežje zanje za nekaj časa nedostopno in da odločitev, ki so jo morali sprejeti zaradi ameriškega zakona, obžalujejo. "Imamo srečo, da je predsednik Trump nakazal, da bo sodeloval z nami pri rešitvi za ponovno vzpostavitev TikToka, ko bo prevzel funkcijo. Spremljajte nas za nadaljnje informacije," so dodali v sporočilu uporabnikom.
Uporabniki iz ZDA poročajo, da je omrežje po kratki prekinitvi spet začelo delovati. Pri tem je bila ključna napoved novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je dejal, da bo po prisegi z izvršnim ukazom obnovil dostop do TikToka.
"S tem bomo rešili TikTok in ga ohranili v dobrih rokah," je dejal Trump. "Brez odobritve ZDA Tiktoka ni. Z našo odobritvijo je vreden več sto milijard dolarjev – morda bilijonov."
Ob tem je dodal, da želi, da bi bila aplikacija za družbene medije vsaj v polovični lasti ameriških vlagateljev. "Rad bi, da bi imele Združene države 50-odstotni lastniški delež v skupnem podjetju," je zapisal na portalu Truth Social.
TikTokov izvršni direktor Shou Zi Chew je objavil videoposnetek, v katerem se je zahvali Trumpu za njegovo zavzemanje proti prepovedi. Chew naj bi se jutri tudi udeležil Trumpove predsedniške inavguracije v Washingtonu.
Vohunjenje za uporabniki in "orodje za širjenje propagande"?
Prepoved TikToka je prvi zahteval prav Trump, ki pa je zaradi velikega potencialnega občinstva med predvolilno kampanjo spremenil mnenje.
Novi Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz je v nedeljo za CNN dejal, da Trump ne izključuje nadaljnjega lastništva Kitajske, pri čemer bi morali zagotoviti, da "so podatki zaščiteni tukaj, na ameriških tleh".
Ni jasno, ali lahko Trump v celoti zaobide prepoved, čeprav bi lahko pravosodnemu ministrstvu naročil, naj zakona ne izvaja, še poroča Guardian. Trump je tudi dejal, da je treba odločitev vrhovnega sodišča "spoštovati".
Medtem je republikanski predsednik predstavniškega doma Mike Johnson na televizijski postaji NBC dejal, da namerava prepoved TikToka obdržati, vendar tudi dodal, da je Trumpov poziv k reševanju TikToka razumel tudi kot poziv k spremembi lastništva.
Zakon o prepovedi delovanja je sicer začel veljati aprila lani in od kitajskega lastnika ByteDance zahteval prodajo TikToka do 18. januarja, sicer ga bodo v ZDA odstranili iz trgovin z aplikacijami. Ameriški kongres ga je sprejel lani zaradi domnevne nevarnosti, da je aplikacija pod nadzorom kitajske vlade, omogoča vohunjenje za uporabniki in se uporablja kot orodje za širjenje propagande, s tem pa predstavlja grožnjo za nacionalno varnost ZDA.
TikTok in njegovo matično podjetje ByteDance vse očitke zavračata. Družbeno omrežje je proti zakonu vložilo tožbo na vrhovno sodišče z utemeljitvijo, da nedopustno posega v ustavno pravico do izražanja, zagotovljeno s prvim amandmajem. Vrhovno sodišče je njune argumente obravnavalo prejšnji teden, v petek pa je ohranilo zakon in odredilo, da ta ne krši pravice do svobode govora.
Veliko uporabnikov iz ZDA se je začasno preselilo na kitajsko aplikacijo RedNote
V zadnjih dneh so se sicer pojavile tudi govorice o tem, da naj bi na Kitajskem proučevali možnosti za prodajo ameriškega dela TikToka milijarderju Elonu Musku, ki bi nato lahko TikTok priključil svojemu omrežju X.
V Beli hiši so medtem v soboto ponovili, da mora glede nastale situacije ukrepati nova administracija. "Ne vidimo razloga, da bi TikTok ali druga podjetja sprejemala ukrepe v prihodnjih dneh pred nastopom Trumpove administracije v ponedeljek," je v izjavi povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre.
Številni ustvarjalci vsebin na TikToku so se medtem v preteklih dneh zatekali k alternativnim možnostim. Najbolj priljubljena med njimi je kitajska aplikacija Šjaohongšu, v angleščini poznana kot RedNote, ki je v ponedeljek skočila na vrh lestvice najpogosteje prenesenih aplikacij v Applovi spletni trgovini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje