
Trump, ki je 20. januarja začel svoj drugi nezaporedni mandat, je že večkrat namignil, da bi si želel še tretjega, v telefonskem pogovoru za televizijsko mrežo NBC News pa je svojo namero jasno ponovil.
"Ne, ne šalim se," je poudaril Trump, a dodal, da je "še prezgodaj razmišljati o tem". "Kot veste, obstajajo metode, s katerimi bi to lahko storili," je dejal, a jih ni natančneje opisal.
Ameriški predsedniki so v skladu z 22. amandmajem ameriške ustave omejeni na dva štiriletna mandata, zaporedna ali ne.
Za uveljavitev ustavne spremembe bi bili potrebni dvotretjinska večina v obeh domovih kongresa in ratifikacija v zakonodajnih telesih treh četrtin od 50 ameriških zveznih držav. Trumpova republikanska stranka obvladuje oba kongresna domova, vendar nima potrebne večine. Poleg tega demokratska stranka nadzoruje 18 od 50 državnih zakonodajnih teles.
Nekateri Trumpovi zavezniki so že predlagali, da bi Trump ostal v Beli hiši tudi po letu 2028. To je večkrat izrazil tudi sam, čeprav je dejal, da je to šala in da je namenjena norčevanju iz "lažnih medijev".
Trump, ki je bil že ob svoji drugi inavguraciji najstarejši predsednik ZDA, bo leta 2028 star 82 let.
Steve Bannon: Prizadevamo si za to
Nekateri Trumpovi podporniki vztrajajo, da 22. amandma ne govori o zaporednih mandatih, in so tudi že predlagali, da bi Trump lahko kandidiral kot podpredsednik ter po odstopu predsednika sam prevzel predsedniški mandat. Vendar pravni strokovnjaki opozarjajo, da to preprečuje že 12. amandma k ameriški ustavi.
Član predstavniškega doma iz Tennesseeja Andy Ogles je januarja predstavil resolucijo, v kateri je pozval k spremembi ustave, ki bi predsedniku omogočila do tri mandate – če si ne bi sledili drug za drugim.
Predlogu sicer strogo nasprotujejo v demokratski stranki, oporekajo pa mu tudi nekateri republikanci.
Dolgoletni Trumpov svetovalec Steve Bannon je 19. marca v intervjuju za televizijsko mrežo NewsNation dejal, da bo po njegovem mnenju Trump leta 2028 ponovno kandidiral. Bannon je potrdil, da s somišljeniki proučuje načine, kako bi ponovno opredelili omejitev mandatov. "Prizadevamo si za to," je dejal Bannon.
Do leta 1951 nezapisana tradicija dveh mandatov
Precedens dveh predsedniških mandatov je postavil George Washington leta 1796, ko se je sam uprl tretji kandidaturi, tradicijo pa so ameriški predsedniki upoštevali več kot 140 let, do Franklina D. Roosevelta leta 1940.
Roosevelt, ki je svoj mandat začel na vrhuncu velike gospodarske krize leta 1933, je kljub nasprotovanju v svoji stranki kandidiral še dvakrat, nato pa kmalu po začetku četrtega mandata umrl. Omejitev predsedniških mandatov so z 22. amandmajem zapisali v ustavo leta 1951.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje