Mora (v sredini z belim klobukom) je leta 2014 izgubil sina, ki so ga umorili. Zaradi svoje izpostavljenosti je imel ob sebi ves čas varnostnike. Foto: Reuters
Mora (v sredini z belim klobukom) je leta 2014 izgubil sina, ki so ga umorili. Zaradi svoje izpostavljenosti je imel ob sebi ves čas varnostnike. Foto: Reuters

Napad se je zgodil sredi četrtka v mestu Felipe Carrillo Puerto na zahodu Michoacana. Kot so sporočili iz urada tožilca, so preiskovalci ob prihodu na kraj napada našli dve uničeni vozili in močno ožgano truplo, za katero predvidevajo, da je Mora, ter še tri druga trupla. Mora naj bi potoval z varnostniki, ko so padli v zasedo napadalcev, ki so s kraja zločina pobegnili.

Njegovo smrt je pozneje potrdil guverner Michoacana Alfredo Ramirez Bedolla. Na Twitterju je zapisal, da gre za "strahopeten umor," in dodal, da bodo odgovorne privedli pred roko pravice.

Zaradi nemočnih oblasti so prebivalci vzeli stvari v svoje roke

Mora je bil leta 2013 skupaj z zdravnikom Josejem Manuelom Mirelesom Valverdejem na čelu vzpostavitve t. i. samoobrambnih skupin, katerih glavni namen je bil varovati ozemlje pred nasilnimi mamilarskimi karteli. V številnih mehiških državah se je namreč razpaslo kronično nasilje, proti kateremu so bile oblasti nemočne, zato so pogumni posamezniki zadeve vzeli v svoje roke.

Leta 2014 je več takih samoobrambnih skupin, med njimi tudi Morova, sklenila kratkotrajen pakt z zveznimi oblastmi zato, da bi oblikovali regulirane obrambne sile zoper organizirani kriminal.

Sprva so številni Mehičani pozdravili ustanovitev teh skupin, ki so jih označili kot plemenite, z leti pa so se proti nekaterim pojavile obtožbe o kršitvi človekovih pravic, nekatere pa so prestopile na drugo stran zakona in začele sodelovati s karteli, poroča Guardian.

V zadnjih letih se je Mora umaknil iz prvih bojnih vrst, a nedavno je v pogovoru za Reuters dejal, da namerava znova prijeti za orožje v boju zoper širjenje kriminala na območju. V pogovoru za Guardian je dejal, da sta le dva načina, da ga ustavijo, da ne bo več govoril o organiziranem kriminalu, ki je preplavil večji del Mehike. Prvi bi bil, da bi se varnostne razmere tako izboljšale, da ne bi bilo več treba govoriti o tem, drugi pa, da ga ubijejo.

Na vprašanje, ali verjame, da lahko mehiškemu predsedniku Andresu Manuelu Lopezu Obradorju uspe izboljšati razmere – lani je bilo v državi 30.000 umorov –, je dejal, da sicer upa, da bo, a da je to izjemno težka naloga. "To ni nekaj, kar bi mu lahko uspelo v času, ki mu še preostane na oblasti. Ne verjamem, da je kakršen koli način, da se to konča v tako kratkem času. V teh dneh še na plaži ni varno."