Po navedbah znanstvenikov je nova tehnika datiranja z analiziranjem drevesnih letnic pokazala, da so Vikingi poseljevali severni del Nove Fundlandije že leta 1021.
Da so Evropejci pripluli v Ameriko že pred Kolumbovim prihodom leta 1492, je sicer že dolgo znano, je pa to prvič, da so raziskovalci podali točen datum.
Kot so zapisali v reviji Nature, so analizirali letnice treh kosov lesa nordijske naselbine v L'Anse aux Meadows.
S pomočjo radiokarbonske datacije jim je nato uspelo določiti točno leto, ko je drevo padlo, kar je bilo leta 1021, poleg tega pa naj bi obstajali neizpodbitni dokazi, da je bil vzorec lesa obdelan s kovinskim orodjem.
Radiokarbonsko datiranje temelji na izotopih ogljika, torej, datiranje z izotopom ogljik-14 in ogljik-12. Znanstveniki iščejo razmerje od teh dveh izotopov v vzorcu.
L'Anse aux Meadows – prvi znak Evropejcev v Novem svetu
Nova raziskava sicer nadgrajuje podrobno raziskavo, ki so jo že pred tem izvedli pri kanadskih narodnih parkih.
Naselbina L'Anse aux Meadows naj bi bila po ugotovitvah stroke baza, od koder so Vikingi raziskovali druge lokacije, tudi južnejše pokrajine.
Avtorji navajajo še, da odkritje predstavlja jasno točko za nadaljnje raziskave čezatlantskih dejavnosti, vključno z genskimi raziskavami.
L'Anse aux Meadows, ki sodi pod okrilje Unescove svetovne dediščine, leži na skrajnem severu Nove Fundlandije in je prva ter edina znana naselbina Vikingov v Severni Ameriki in najstarejši dokaz evropske naselbine v Novem svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje