Zadnje maše v edini protestantski slovenski cerkvi v ZDA sta se med drugim udeležila škof evangeličanske cerkve v Sloveniji Leon Novak in generalna konzulka v Clevelandu Alenka Jerak.
Konec marca se je v Pensilvaniji zaradi pomanjkanja sredstev zaprla že katoliška cerkev sv. Jožefa v lasti škofije Allentown. Škofija bo zadržala iztržek od prodaje cerkve.
Zadeve v evangeličanski cerkvi so medtem urejene drugače. Slovenska oziroma prekmurska fara sv. Janeza se je združila z dvema drugima, s katerima so oblikovali skupno Luteransko faro blagoslovljene svete trojice.
Vse tri fare so prodale svoje cerkve in drugo premoženje, denar pa so obdržale in ga bodo porabile za nakup skupne cerkve.
Del dediščine bo preseljen v Mursko Soboto
Že v soboto so pregledali dokumente o zgodovini cerkve in prekmurskih Slovencev v Bethlehemu, ki so jim v ZDA ob koncu 19. stoletja rekli Windish. To ime so farani cerkve sv. Janeza ohranili do danes.
Iz Murske Sobote sta si prišla dediščino ogledat škof Novak in direktorica Zavoda Primož Trubar Klaudija Sedar, ki sta skupaj s farani sodelovala pri odločitvah o tem, kaj bo preseljeno v Slovenijo v trajno hrambo – v arhiv Muzeja slovenske evangeličanske cerkve v pobratenem mestu Betlehema v Murski Soboti.
Ogledala sta si tudi katoliško cerkev sv. Jožefa in tamkajšnjo sakralno ter kulturno slovensko dediščino, ki jo bo treba prav tako ohraniti. Za to si prizadeva tudi generalni konzulat v Clevelandu.
Cerkev ustanovili priseljenci, ki so odšli na delo v železarno
V Bethlehemu so ob koncu 19. in na začetku 20. stoletja na delo v železarno Bethlehem Steel množično prihajali priseljenci iz srednje Evrope. Od Slovencev so prihajali Prekmurci, ki so jih madžarski duhovniki prepričali, da pripadajo posebnemu narodu Windish, poroča STA. Ime so tudi prevzeli ter ga ohranili praktično do slovenske osamosvojitve leta 1991. Del jih pri tem vztraja še danes.
Vsaka etnična skupnost si je ob prihodu v Bethlehem najprej postavila svojo cerkev, ki je bila edini prostor za družabno življenje v njihovem jeziku, tradiciji in običajih. Prekmurski Slovenci so si postavili dve cerkvi – protestanti svojo leta 1910, katoličani pa svojo leta 1914.
Etnične cerkve se zapirajo zaradi pomanjkanja financ
Priseljenci se starajo, novih iz Prekmurja ni, železarna je propadla, namesto nje so postavili igralnico in cerkev sv. Janeza je doletela podobna usoda kot vse druge etnične cerkve v Bethlehemu. Pomanjkanje financ in ljudi je pripeljalo do združitve treh evangeličanskih oziroma luteranskih župnij v eno, ki so jo poimenovali Luteranska cerkev blagoslovljene trojice.
Prvi prekmurski protestantski izseljenci v Bethlehem so hodili v nemško protestantsko cerkev sv. Petra, s katero se zdaj spet združujejo. Nemci so jim kasneje pomagali ustanoviti svojo cerkev, tako da so že leta 1909 potekale prve maše v prekmurščini in madžarščini v cerkvi sv. Janeza. Nekaj let kasneje so se začele tudi v angleščini.
Uradni datum ustanovitve cerkve je februar 1910. Maja istega leta so bethlehemski Slovenci za 2500 dolarjev kupili prostor za postavitev nove cerkvene zgradbe, ki je bila posvečena leta 1911. Prvi pastor cerkve z znanjem prekmurščine je leta 1914 postal Ernest Stiegler, ki je cerkev vodil naslednjih 42 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje