Izplačila sklada znašajo 131,4 milijona dolarjev, vsota vseh izplačil, ki jih je prejelo 40.930 oškodovancev, je 4,3 milijarde dolarjev, je poročal BBC.
Bernard Maddof, finančnik z Wall Streta, ki je priznal eno največjih goljufij v finančni zgodovini ZDA, je leta 2021 umrl v zaporu, kjer je prestajal 150-letno zaporno kazen. To je prejel po priznanju krivde za vodenje t. i. Ponzijeve sheme, v kateri je vlagateljem namesto z dobičkom izplačeval z denarjem novih strank.
"Izplačila sklada so nadomestilo za enega najhujših finančnih zločinov, kar jih je bilo kdaj storjenih," je dejal vodja sklada za Madoffove žrtve Richard C. Breeden.
Med Madoffovimi žrtvami so bili tako bogati posamezniki kot manj premožni, velika in mala podjetja ter šole, dobrodelne organizacije in pokojninski skladi.
Sklad ocenjuje, da bo po koncu svoje misije v prihodnjem letu žrtvam izplačal skoraj 94 odstotkov vse finančne škode. 14,7 milijarde dolarjev je bilo Madoffovim žrtvam vrnjenih v stečajnem postopku.
Družba Bernard L. Madoff Investment Securities, ustanovljena leta 1960, je postala ena največjih na Wall Streetu, Madoff pa je bil tudi predsednik borzne platforme Nasdaq.
Podjetje je skozi leta zaradi nepričakovano velikih donosov osemkrat preiskovala komisija za vrednostne papirje in borzo. Podjetje je klonilo med finančno krizo leta 2008, ko Madoff ni zmogel pokriti denarja svojim vlagateljem.
Med oškodovanimi sta bila tudi ameriški igralec Kevin Bacon in dobrodelni sklad Wunderkinder režiserja Stevena Spielberga. Denar so izgubile tudi britanske banke, HSBC Holdings je navedel, da je bila oškodovan za približno milijardo dolarjev. Žrtve so bili tudi Royal Bank of Scotland, podjetje Man Group in japonska investicijska banka Nomura Holdings.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje