Ameriško ustavno pravo določa, da lahko ženska prekine nosečnost do takrat, ko je zarodek sposoben sam preživeti zunaj njenega telesa. Foto: EPA
Ameriško ustavno pravo določa, da lahko ženska prekine nosečnost do takrat, ko je zarodek sposoben sam preživeti zunaj njenega telesa. Foto: EPA

Zakon je jasno neustaven, saj krši uveljavljene precedenčne razsodbe ameriškega vrhovnega sodišča, meni pravosodni minister ZDA Merrick Garland. In še, da je sprejeti zakon nezakonit poseg v ustavne pravice žensk in krši določilo ustave, po katerem so zvezni zakoni nad državnimi.

Tožba je bila vložena tudi zaradi drugih držav, ki bi lahko na podoben način državljanom zanikale ustavne pravice.

Ustava: zarodek ne sme biti sposoben preživeti zunaj telesa

V tožbi navaja, da ustavno pravo jasno določa, da lahko ženska prekine nosečnost do takrat, ko je zarodek sposoben sam preživeti zunaj njenega telesa. Teksaški zakon prepoveduje splav takoj po prvem znamenju srčnega utripa zarodka, kar je po navadi šest tednov po spočetju, ko ženske morda še niti ne vedo, da so noseče.

Teksaški zakon se je obdržal kljub številnim tožbam

Teksaški zakon se je obdržal kljub dosedanjim tožbam, ker uveljavljanje prepušča državljanom s civilnimi tožbami in ne z organi pregona oziroma kazenskimi sankcijami za nosečnice. Zakon niti ne omogoča tožb proti nosečnicam, ampak le proti tistim, ki kakor koli pomagajo pri splavu.

Biden: zakon v nasprotju z ameriškimi vrednotami

Pravosodno ministrstvo je bilo pod pritiskom, da nekaj ukrene, potem ko je ameriški predsednik Joe Biden dejal, da je zakon v nasprotju z ameriškimi vrednotami. Garland je na začetku tedna obljubil, da bo ministrstvo uveljavljalo zvezni zakon, ki prepoveduje dostop do klinik za splave. Ta zakon med drugim prepoveduje ustrahovanje žensk in oviranje njihove pravice do splava.

Ministrstvo od sodišča zahteva, da takoj zadrži izvajanje zakona v Teksasu, nato pa naj odloča o tožbi. "Zakon pooblašča zasebne državljane, ki nimajo nobene povezave z nosečnicami, da se obnašajo kot lovci na glave in skušajo zaslužiti najmanj 10.000 dolarjev od ljudi, ki pomagajo pri uveljavljanju ustavne pravice," je dejal Garland in dodal, da je namen zakona popolnoma jasen ‒ skuša onemogočiti uveljavljanje ustavnih pravic.