Šiitski verski prazniki so pogosta tarča napadov sunitskih skrajnežev. Foto: Reuters
Šiitski verski prazniki so pogosta tarča napadov sunitskih skrajnežev. Foto: Reuters
Kerbala
Napad se je zgodil kljub poostreni varnosti. Foto: Reuters

Po besedah predstavnikov krajevnih oblasti je v roku 20 minut razneslo avtomobila, ki sta čakala v vrsti pred nadzornimi točkami pred vhodom v mesto.

Prvi avtomobil je razneslo na cesti na severu mesta, drugega pa na cesti v južnem delu okoli 15 kilometrov stran od prizorišča prve eksplozije. Napad sta izvedla samomorilska napadalca, ki sta nosila pas z razstrelivom. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

V Kerbalo se v teh dneh zgrinjajo množice šiitskih vernikov za praznik arbain, s katerim se končuje 40-dnevno žalovanje za imamom Huseinom, pravnukom preroka Mohameda. Imam Husein, ki je umrl v 7. stoletju, je ena izmed osrednjih osebnosti šiitske veje islama.

Iraški šiiti so pogosta tarča napadov islamskih skrajnežev in Al Kaide, ki v šiitih vidijo odpadnike. Za šiitski praznik so iraške oblasti mobilizirale okoli 120.000 policistov in vojakov, ki skrbijo za varnost vernikov. Za praznik v mestu pričakujejo več kot milijon romarjev.

Pred tem se je samomorilski napadalec z avtomobilom zapeljal v policijsko poslopje v mestu Bakuba v nemirni pokrajini Dijala in ubil najmanj tri ljudi ter jih okoli 30 ranil. Napadalec se je razstrelil pred vhodom na sedež policije.

Varnostne sile ena izmed tarč
Čeprav je nasilje v Iraku pojenjalo, potem ko je vrhunce doseglo v sektaških spopadih med letoma 2006 in 2007, pa sunitski skrajneži, pripadniki nekdanjega režima Sadama Huseina in šiitske milice, še zmeraj izvajajo smrtonosne napade.

Z napadi na varnostne sile hočejo skrajneži spodkopati zaupanje v iraške oblasti pred napovedanim ameriškim umikom, ki naj bi se predvidoma zgodil konec letošnjega leta.