Upravna enota Ngava, ki je del zgodovinskega Tibeta in kjer so Tibetanci kljub močnemu priseljevanju etničnih Hanov še vedno večinsko prebivalstvo, je postala središče protesta proti Pekingu. 19-letni mladenič, nekdanji budistični menih iz samostana Kirti, se je v središču glavnega mesta pokrajine na jugozahodu Kitajske polil z bencinom, nato zahteval svobodo za Tibet in vrnitev dalajlame iz indijskega izgnanstva v domovino. Ko se je zažgal, so ga naskočili policisti, ki so ga najprej pogasili, nato so pa pretepli in ga odpeljali v neznano.
Priče dogodka zatrjujejo, da protestnik ni umrl v ognju, da pa je bil hudo opečen. Dogodek je Reutersu potrdil Zorgi, predstavnik tibetanskih izgnancev, ki deluje v indijskem mestu Daramsali, kjer domuje tibetanska vlada v izgnanstvu. Policijski uradniki v upravni enoti se na poizvedovanje niso javili, pokrajinski policijski predstavnik za stike z javnostmi pa je odvrnil, "da o takšnem incidentu še nič ne ve".
Zaostrovanje razmer v Tibetu
Od marca dalje se je za svobodni Tibet in v protest proti Pekingu sežgalo že osem Tibetancev, od tega kar sedem v omenjeni upravni enoti, kjer oblasti močno omejujejo versko in narodno življenje večine. Kitajske oblasti so v zadnjih mesecih okrepile kampanjo, s katero dalajlamo predstavljajo kot nasilnega separatista. Kitajska je popoln nadzor nad Tibetom prevzela leta 1950, ko so ga zavzele komunistične enote. Kitajska trdi, da je prinesla nujno potreben napredek v revno in zaostalo pokrajino.
Dalajlama, ki je v izgnanstvu na drugi strani Himalaje, vseskozi zanika separatistične težnje Tibetancev in zatrjuje, da je pripravljen na pogovore s Pekingom. Dalajlama pričakuje od Kitajske versko, kulturno in nacionalno avtonomijo za Tibet, temu naj se tudi vrnejo pokrajine s tibetanskim prebivalstvom, ki so jih v preteklosti pridružili sosednjim pokrajinam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje