Sarajevo je po onesnaženosti zraka redno med prvo deseterico najbolj onesnaženih mest na svetu. Po podatkih švicarskega podjetja IQAir je bila koncentracija škodljivih trdih delcev PM2,5 dopoldne v Sarajevu skoraj 40-krat večja od letne priporočene vrednosti Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za kakovost zraka.
"Ljudje kurijo vse, kurijo gume in plastiko, vse kurijo. Ker ni denarja," je za torkov Globus na TV Slovenija povedal eden od prebivalcev.
"Najbolj se nam smilijo otroci. Zbolevajo za pljučnico. Kar naprej smo v nečem prvi. Evo, na svetu smo zdaj prvi po tej grozi," pa je potožila priletna Sarajevčanka.
Boj z onesnaženim zrakom je v Sarajevu tudi zaradi geografske lege pogosto frustrirajoč. Tu je še okoli 40.000 črnih gradenj, ki se večinoma ogrevajo na trda goriva, pa 160.000 registriranih avtomobilov in še 15.000, ki se vsak dan pripelje od drugod.
"Ob temperaturah pod lediščem in temperaturni inverziji Sarajevo v treh dneh postane eno najbolj onesnaženih mest na svetu. Prej je bilo čisto. Glavna težava je, da imamo preveč izpustov onesnaževalcev," je za Globus povedal Martin Tais, strokovnjak za okoljska vprašanja in podnebne spremembe.
Slaba statistika tudi za Prištino in Skopje
Študent in inovator Damir Hanić pa je dejal, da statistika kaže, da so v 15 letih zmanjšali onesnaženost za 2–3 odstotke in v to vložili okoli 100 milijonov evrov. "Izračunali so, koliko bi potrebovali, da bi zadihali. Prišli so do številk pet milijard evrov in 50 let. Ta obup vzbujajoči rezultat nam pove, da nečesa ne delamo, kot je treba," je povedal.
Sam je želel proces pospešiti, tudi z droni in aerosoli, ki bi ustvarjali umetni dež. A za večino politikov je to obrobno vprašanje. Ne spoštujejo se obstoječi zakoni, v mestu imajo samo dva okoljska inšpektorja, kantonalni minister za zaščito okolja je v zaporu zaradi afere z nezakonito gradnjo na Bjelašnici, še poroča dopisnik TV Slovenija Boštjan Anžin v Globusu.
Na prvem mestu najbolj onesnaženih mest na svetu je bil v četrtek Lahore v Pakistanu z indeksom onesnaženosti zraka 281, na drugem pa New Delhi v Indiji z indeksom 262.
Med prvo deseterico sta se uvrstili še dve mesti iz držav Zahodnega Balkana. Priština se je z indeksom 178 dopoldne uvrstila na šesto mesto, Skopje pa z indeksom 162 na deseto.
Za nezdrav velja zrak z vrednostjo indeksa med 150 in 200, za zelo nezdravega pa zrak z vrednostjo indeksa nad 200.
Med zdravstvenimi priporočili prebivalcem so izogibanje gibanju na prostem, uporaba mask in zapiranje oken.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje