Po strastnem govoru je sledilo rokovanje s kongresniki. Foto: EPA
Po strastnem govoru je sledilo rokovanje s kongresniki. Foto: EPA

Amerika lahko računa na Francijo.

Nicolas Sarkozy

Spet hočem osvojiti ameriško srce, in to trajno.

Sarkozy piha na dušo Američanom
George Bush in Nicolas Sarkozy
George Bush je Nicolasa Sarkozyja popeljal po posestvu prvega ameriškega predsednika. Foto: EPA
Sarkozy krepi odnose z ZDA

Sarkozy je ZDA obljubil, da jim bo Francija stala ob strani v boju proti jedrskemu oboroževanju v Iranu in terorizmu v Afganistanu. Dejal je, da sta državi v težkih časih vedno sodelovali, se podpirali, pomagali druga drugi in se borili za svobodo. Hvalospeve je izrekel tudi ameriškemu duhu, vrednotam in kulturi, poslušalci pa so mu večkrat namenili bučen aplavz.

Irak sprl, Iran združuje
Že večkrat je Sarkozy jasno dejal, da si z ZDA želi dobre odnose, potem ko so bili ti močno načeti po ameriški invaziji na Irak, ki ji je Francija nasprotovala. Skupni jezik so Američani in Francozi znova našli pri vprašanju iranskega jedrskega programa, saj Washington in Pariz prednjačita v prizadevanjih za tretji krog še ostrejših sankcij proti Iranu. "Naj bom jasen, možnost Irana z jedrskim orožjem je za Francijo nesprejemljiva," je kongresnikom dejal Sarkozy in znova požel velik aplavz.

Sarkozy se je v govoru dotaknil tudi pomembnega in herojskega prispevka ameriških vojakov, ki so se v drugi svetovni vojni borili za osvoboditev Evrope. "Francija ne bo nikoli pozabila žrtvovanja vaših otrok in za to vam izražam večno hvaležnost Francije," je bil na trenutke čustven Sarkozy, ki je dejal, da se ob smrti vsakega ameriškega vojaka počuti, kot da mu je umrl član družine.

Bolje služi močen dolar
Sarkozy je svoj drugi obisk v ZDA v času svojega predsedovanja, vendar prvi uradni, začel s pozivom Američanom, da jim bo bolje služil močen dolar. Močno gospodarstvo potrebuje močno valuto. Imate kakovostno delovno silo, nekaj izjemnih podjetij, šibek dolar pa ni v vašem interesu, je dejal zbranim na srečanju ameriško-francoskega poslovnega združenja. Na začetku mandata je Sarkozy kritiziral močen evro, češ da škodi francoskim izvoznikom, zadnje čase pa je kritika uperjena predvsem proti ukrepom tujih vlad.

Bush navdušen nad francoskim gostom
Sarkozy se je srečal s predsednikom Georgeem Bushem, s katerim sta si v Beli hiši izmenjala zdravici in tako simbolično potrdila otoplitev odnosov med državama. "Spet hočem osvojiti ameriško srce, in to trajno," je dejal in se pošalil, da je njegova zmaga na volitvah dokaz, da lahko to v Franciji doseže tudi prijatelj ZDA.

Bush je gosta navdušeno trepljal po hrbtu in govoril o skupnem delu pri širjenju demokracije in svobode po svetu, pri čemer se je dotaknil tudi sodelovanja vojakov v Afganistanu in delitve podobnih stališč o dogajanju v Libanonu, Darfurju, Mjanmaru in drugod po svetu.

Sarkozy je bil po enajstih letih prvi francoski voditelj, ki je nagovoril ameriške kongresnike, po govoru pa sta se z Bushem odpravila na nekdanje posestvo prvega ameriškega predsednika Georgea Washingtona v Mount Vernonu v zvezni državi Virginija. Kraj so izbrali namenoma, saj simbolizira prijateljevanje francoskega junaka ameriške vojne za osamosvojitev Marquisa de Lafayetta in Washingtona.

Ameriški časopisi so ob Sarkozyjevem obisku, namenjenem otoplitvi odnosov med državama, objavili karikature, kjer ga prikazujejo kot novega Bushevega pudlja.

CBS ni dokončal intervjuja
Še pred obiskom čez lužo je Sarkozy vzbudil veliko zanimanja med Američani s svojim protestnim odhodom sredi intervjuja za ameriško televizijsko postajo CBS, ki je tako želela predstaviti francoskega predsednika. Sarka je razburilo vprašanje o Cecilii - intervju so posneli v času, ko še ni bilo znano, da se zakonca Sarkozy razhajata -, na katerega francoski predsednik ni želel odgovoriti.

K. T.

Amerika lahko računa na Francijo.

Nicolas Sarkozy

Spet hočem osvojiti ameriško srce, in to trajno.

Sarkozy piha na dušo Američanom
Sarkozy krepi odnose z ZDA