Ameriški senatorji so zavrnili poskus, da bi nezakonitim priseljencem odvzeli možnost postopne pridobitve državljanstva, vendar pa so potrdili odvzem te priložnosti za tiste, ki so v ZDA kdaj kršili zakon ali naredili kakšen prekršek. Potrdili so gradnjo 600 kilometrov dolge ograje na južni meji, za katero bodo namenili 3,2 milijona dolarjev na kilometer.
Predsednik George Bush je v ponedeljek napovedal napotitev 6.000 pripadnikov narodne garde na južno mejo, ki naj bi z logistično podporo pomagali pri nadzoru meje, vendar pa ne bi opravljali njenega nadzora in ne bi bili oboroženi.
Guvernerja Kalifornije in Nove Mehike, republikanec Arnold Schawrzenegger in demokrat Bill Richardson, sta že izrazila začudenje nad Bushevo odločitvijo za napotitev vojakov, saj ne vesta, kaj bosta počela z narodno gardo, če ta ne bo smela opravljati policijskega dela, skrbi pa ju tudi, kdo bo plačal stroške.
Kritike z obeh strani
Bush se zaradi zakona o priseljevanju spopada s kritikami demokratov in tudi republikancev. Demokrati se zavzemajo za večje pravice nezakonitih priseljencev, ki naj bi jih bilo v ZDA okoli 12 milijonov, medtem ko republikanci zagovarjajo ostrejše ukrepe in Busha obtožujejo, da skuša nezakonitim priseljencem podeliti amnestijo. Zakon o priseljencih je trenutno najbolj vroča tema v ameriški notranji politiki, glede tega vprašanja pa je razdeljeno tudi javno mnenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje