Vodja predsednikove koalicije in nekdanja premierka Aminata Toure je v nedeljo zvečer novinarjem sporočila, da je vladajoča koalicija zmagala v 30 od skupno 46 volilnih okrožij, s čimer naj bi ohranila večino v 165-članskem parlamentu.

Toure je ob tem sicer priznala, da je predsednikova koalicija izgubila volitve v prestolnici Dakar.

Župan Dakarja in vodja opozicijske koalicije Barthelemy Dias je na radijski postaji RFM zavrnil navedbe iz vladajoče koalicije, pri čemer je govoril o "vulgarnih lažeh" in "vnaprej izdelani večini".

"Kohabitacija je neizogibna. Izgubili ste te volitve na državni ravni," je vladajočim sporočil Dias. Opozicija želi Sallu onemogočiti, da bi se morebiti potegoval za tretji predsedniški mandat, poroča AFP.

Macky Sall, ki vodi Senegal od leta 2012, glede vnovične kandidature leta 2024 sicer ostaja nejasen. Za tretji mandat bi moral aktualni predsednik najti način, kako zaobiti ustavne omejitve.

Politično prizorišče v državi s 17,5 milijona prebivalcev, ki sicer velja za najstabilnejšo demokracijo v zahodni Afriki, tako postaja vse bolj zaostreno.

Lani so izbruhnili nasilni protesti, ko je bil Sallov glavni nasprotnik Ousmane Sonko aretiran zaradi obtožb posilstva. Sonko, ki je na zadnjih predsedniških volitvah leta 2019 zasedel tretje mesto, obtožbe zanika in trdi, da so politično motivirane.

Nasilni protesti so nato znova izbruhnili prejšnji mesec, potem ko je senegalsko vrhovno sodišče seznam kandidatov glavnega opozicijskega zavezništva, na katerem je bil tudi Sonko, zavrnilo iz tehničnih razlogov. Zato je bila na glasovnicah v nedeljo rezervna kandidatna lista opozicije, na kateri so bili večinoma relativno neznani kandidati.

Opozicijsko zavezništvo se je na te volitve podalo v upanju, da bo nadgradilo uspeh, dosežen na januarskih občinskih volitvah, ko je dobilo nadzor nad večjimi mesti v Senegalu.