Severnokorejsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je prekinitev diplomatskih stikov odziv na malezijsko izročitev severnokorejskega državljana ZDA v tem tednu, kar je Pjongjang označil kot "neopravičljiv zločin", storjen zaradi "slepe ubogljivosti" ob pritisku ZDA.
Malezija je bila v preteklosti ena redkih zaveznic jedrsko oborožene države, a so se odnosi skalili, ko je bil polbrat severnokorejskega voditelja Kim Džong Nam umorjen z živčnim strupom, ko je čakal na polet iz Kuala Lumpurja.
V zadnjem času so se odnosi med Severno Korejo in Malezijo začeli izboljševati. Malezija je napovedala tudi ponovno odprtje svojega veleposlaništva v Pjongjangu, v dvostranskih odnosih pa je sledil nov preobrat.
Dobava prepovedanih predmetov
Severnokorejsko zunanje ministrstvo je po poročanju tamkajšnje državne tiskovne agencije KCNA napovedalo "popolno prekinitev diplomatskih odnosov z Malezijo". Ob tem so zatrdili, da je izročeni državljan sodeloval v "zakonitih" trgovinskih dejavnostih v Singapurju.
Malezijsko vrhovno sodišče je 9. marca zavrnilo pritožbo severnokorejskega državljana Mun Čol Mjonga na odločitev o izročitvi ZDA, kjer ga obtožujejo pranja denarja. Sam zanika obtožbe, da je bil na čelu kriminalne skupine, ki je kršila sankcije z dobavo prepovedanih predmetov Severni Koreji, in da je pral denar prek podrejenih podjetij.
Obtožbe o pranju denarja
Mun, star okoli 50 let, se sooča s štirimi obtožbami za pranje denarja in dvema za zaroto za pranje denarja. Obtožbe se nanašajo predvsem na njegovo delo v Singapurju.
Iz Singapurja so v preteklosti v Severno Korejo pošiljali luksuzne predmete, kot so alkoholne pijače in ure. Tovrsten uvoz je prepovedan v okviru mednarodnih sankcij, ki so jih sprejeli zaradi severnokorejskega jedrskega programa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje