Shellov kompleks v delti reke Niger. Foto: EPA
Shellov kompleks v delti reke Niger. Foto: EPA
V Shellu odgovornosti za smrt protestnikov ne bodo prevzeli. Foto: EPA

Dogovor o poravnavi sta strani dosegli še pred začetkom sojenja, na katerem bi se družba zagovarjala pred obtožbo o kršenju človekovih pravic, ki so jo proti njej sprožili sorodniki ubitih devetih okoljevarstvenikov. Te so leta 1995 obesili pripadniki takrat vladajoče vojaške hunte. Sorodniki žrtev so družbo obtoževali, da je v 90. letih podpirala hunto in oboroževala nigerijske varnostne sile, najela pa naj bi tudi vladne sile, da so streljale na protestnike.

Pri Shellu zavračajo vse obtožbe in trdijo, da je plačilo odškodnine del spravnega procesa. Postopek procesa se je začel pred 13 leti, naslednji teden pa naj bi se končno začelo sojenje. Družba bi bila obtožena, da je sokriva umora, mučenja in drugih zlorab, ki jih je proti protestnikov izvedla nekdanja vojaška oblast.

Ken Saro-Viva in osem somišljenikov so bili člani etnične skupine Ogonijev, ki so se zavzemali za pravice tamkajšnjih prebivalcev in protestirali proti onesnaženju, ki ga je povzročala naftna industrija. Potem ko je vojaško sodišče odločilo, da so krivi umorov štirih lokalnih voditeljev leta 1994, so leto dni pozneje nad njimi izvršili smrtno kazen. Njihova smrt je izzvala veliko ogorčenje po vsem svetu, sorodniki pa so začeli dolgo pot iskanja pravice na sodišču.

Sin Kena Saro-Vive je bil po sklenitvi dogovora zadovoljen, in je poravnavo označil "kot zmago za vse nas." Zadovoljni so bili tudi odvetniki. "S Shellom smo se prepirali 13 let, in na koncu bodo tožniki vendarle prejeli odškodnino za kršitve človekovih pravic, ki so jih pretrpeli."

Pet milijonov odškodnine bodo namenili v sklad za prebivalce Ogonilanda, območja, za katerega zavarovanje si je Saro-Viva prizadeval, preostal znesek pa je namenjen tožnikom in za poplačilo odvetnikov.

K. T.