Ši skuša predstaviti Kitajsko kot odprto za tuje naložbe, čeprav so za tuja podjetja še vedno velike omejitve pri vlaganjih v kitajsko gospodarstvo in poslovanju na kitajskem trgu. Foto: Reuters
Ši skuša predstaviti Kitajsko kot odprto za tuje naložbe, čeprav so za tuja podjetja še vedno velike omejitve pri vlaganjih v kitajsko gospodarstvo in poslovanju na kitajskem trgu. Foto: Reuters

Trump je v predvolilni kampanji napovedal, da bo uvedel 60-odstotne carina na uvoz kitajskih izdelkov, pri čemer Peking in kitajska podjetja upajo, da bo s svojo protekcionistično politiko povzročil razkol z ameriškimi zaveznicami, kar bi lahko Kitajska izkoristila za povečanje svojega vpliva in izboljšanje trgovinskih odnosov.

V Šijevem govoru, ki ga je ob robu vrha Azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (Apec) v Limi prebral kitajski minister za trgovino Vang Ventao, je kitajski predsednik dejal, da se gospodarska globalizacija spoprijema s "protitokovi", vendar pa pri tem ni izpostavil nobene države.

"Svet je vstopil v novo obdobje pretresov in sprememb, unilateralizem in protekcionizem se širita, razdrobljenost svetovnega gospodarstva se je okrepila," je opozoril Ši. "Oviranje gospodarskega sodelovanja pod različnimi pretvezami, vztrajanje pri izolaciji soodvisnega sveta obrača tok zgodovine," je še dodal.

V perujsko pristanišče Chancay je Kitajska do zdaj vložila 1,3 milijarde dolarjev. Foto: Reuters
V perujsko pristanišče Chancay je Kitajska do zdaj vložila 1,3 milijarde dolarjev. Foto: Reuters

Ob tem je Ši navedel niz nedavnih ukrepov, ki jih je kitajska vlada sprejela za privabljanje tujih naložb, vključno s povečanjem števila kitajskih industrij, ki lahko prejmejo tuje naložbe, ter enostranske oprostitve vizumov za tujce, ki obiščejo Kitajsko.

Po besedah Šija bo Peking izvajal bolj neodvisno in enostransko politiko odpiranja, razširil mrežo območij proste trgovine z visokimi standardi in še bolj odprl vrata na Kitajsko.

Priprta vrata Kitajske

Analitiki sicer opozarjajo, da napovedani protiukrepi Kitajske kot alternativa protekcionističnim ZDA pod Trumpom nimajo več takega pomena kot v času njegovega prvega mandata.

Politolog na Nacionalni univerzi v Singapurju Ja Ian Chong je za Reuters dejal, da med državami vlada velika zaskrbljenost zaradi kitajskih državnih subvencij industrijskim panogam in njihovih posledičnih presežnih zmogljivosti, ki negativno vplivajo na gospodarstva drugih držav.

Sorodna novica Kitajska pripravljena na Trumpa: Iskanje novih priložnosti v pričakovanju trgovinske vojne 2.0

"Kitajska je morda prav tako protekcionistična, kot so ZDA, njeno gospodarstvo pa je danes veliko manj odprto, ko je bilo," je pojasnil.

Šija med njegovim obiskom v Peruju, kjer je odprl velepristanišče v v Chancayu, ki je bilo zgrajeno s kitajskimi sredstvi in naj bi se uporabljalo za spodbujanje trgovine z Latinsko Ameriko, spremlja več sto kitajskih poslovnežev.

Kitajski voditelj se bo danes ob robu vrha Apec srečal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, kar bo verjetno njuno zadnje srečanje.