V mestu Šendžen na jugu države so leta 1980 ustanovili prvo posebno gospodarsko cono na Kitajskem. Foto: EPA
V mestu Šendžen na jugu države so leta 1980 ustanovili prvo posebno gospodarsko cono na Kitajskem. Foto: EPA

V govoru na odprtju 7. kitajskega mednarodnega uvoznega sejma (CIIE) pod sloganom Novo obdobje, skupna prihodnost je Li napovedal, da bo Kitajska v okviru teh prizadevanj še razširila dostop do tujih naložb v sektorje, kot sta telekomunikacije in zdravstvo.

Kot je dejal, se mora Kitajska proti naraščajočemu unilateralizmu boriti tako, da se še bolj odpre za trgovino in naložbe. Li je prepričan, da bo širše odprtje omogočilo Kitajski, da igra stabilizacijsko vlogo v upočasnjujočem se svetovnem gospodarstvu.

"Kitajska bo še bolj odprla svoj ogromni trg in sprejela odločne ukrepe za delitev priložnosti z drugimi državami," je napovedal premier.

"V trenutnih slepih ulicah svetovnega razvoja nihče ne more ostati neprizadet in nihče ne more rešiti teh težav sam," je dejal Li. "Samo z vztrajnim sprejemanjem odprtosti in skupnim delovanjem lahko izkoristimo neizmerno moč vsega človeštva, da skupaj spodbujamo globalni razvoj in blaginjo," je še dodal.

Peking ima na voljo ukrepe za spodbujanje gospodarstva

Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Kitajska izpolnila letošnji cilj gospodarske rasti v višini petih odstotkov, saj je bilo v gospodarstvu veliko pozitivnih premikov, ki kažejo na ugodne obete.

Li je nagovoril več kot tisoč zbranih na odprtju mednarodnega sejma. Foto: Reuters
Li je nagovoril več kot tisoč zbranih na odprtju mednarodnega sejma. Foto: Reuters

V zadnjem tretjem četrtletju je kitajsko gospodarstvo doseglo 4,6-odstotno rast, kar je najpočasneje od sredine leta 2023. Kot je pojasnil Li, imajo oblasti še vedno na voljo dovolj prostora za uvedbo dodatnih spodbujevalnih ukrepov.

"Še vedno lahko sprožimo politike večjih fiskalnih spodbud. Imamo tudi prožnost, da prilagodimo svojo denarno politiko," je zatrdil.

Kitajski uvoz se je letos močno upočasnil, saj se drugo največje gospodarstvo na svetu spopada z močnimi deflacijskimi pritiski zaradi šibkega domačega povpraševanja in dolgotrajne krize nepremičninskega trga, poleg tega pa so se zaostrila tudi trgovinska trenja z ZDA in Evropo.

Sejem odgovor na kritike

Uvozni sejem je leta 2018 prvič odprl kitajski predsednik Ši Džinping, da bi okrepil kitajsko zavezanost prosti trgovini in se zoperstavil kritikam njenega trgovinskega presežka s številnimi državami.

Po navedbah organizatorjev letos sodeluje 3500 razstavljavcev iz 152 držav in mednarodnih organizacij. Med tujimi voditelji, ki se bodo udeležili otvoritvene slovesnosti, so med drugim premierji Malezije, Uzbekistana, Slovaške, Kazahstana, Mongolije in Srbije. Kot so še povedali organizatorji, so bile na lanskem sejmu sklenjene namere v vrednosti 78,4 milijarde dolarjev.

Evropska poslovna zbornica in drugi sejem kritizirajo, da gre bolj za vladni marketinški dogodek in ne za sklepanje poslov.

Kitajska je sejem CIIE ustanovila leta 2018, na začetku trgovinske vojne z ZDA. Foto: EPA
Kitajska je sejem CIIE ustanovila leta 2018, na začetku trgovinske vojne z ZDA. Foto: EPA