Potem ko je uradni Peking ta teden predstavil vrsto ukrepov za spodbujanje gospodarske aktivnosti, je sestanek svojega najvišjega organa na temo trenutnega gospodarskega položaja v državi sklicala tudi vladajoča komunistična partija.
"V trenutnem gospodarskem poslovanju se pojavljajo nove razmere in težave, ki zahtevajo občutek odgovornosti in nujnosti," so zapisali v poročilu z zasedanja, kjer so se zavezali, da bodo za spodbujanje gospodarske rasti uporabili "potrebno fiskalno porabo".
Kot poroča Reuters, septembrsko srečanje 24-članskega politbiroja običajno ni namenjeno makroekonomskim razpravam, kar kaže na veliko zaskrbljenost kitajskega vodstva zaradi upočasnitve gospodarske rasti.
Po poročanju kitajske tiskovne agencija Šinhua so člani politbiroja na srečanju, ki se ga je udeležil tudi predsednik Ši Džinping, razpravljali o "nekaterih novih težavah" v delovanju kitajskega gospodarstva. Ob tem so se strinjali, da je treba v prihodnje izboljšati učinkovitost političnih ukrepov, namenjenih krepitvi gospodarstva.
"Peking bo prilagodil politiko omejevanja nakupa stanovanj, znižal obrestne mere obstoječih hipotekarnih posojil in spodbujal gradnjo novega modela razvoja nepremičninskega sektorja," navaja Šinhua.
Politbiro je sporočil, da bi morala vlada "spodbujati stabilizacijo nepremičninskega trga", razširiti seznam dovoljenih stanovanjskih projektov, ki lahko prejmejo nadaljnje financiranje, in oživiti neuporabna zemljišča.
Člani politbiroji se zavezali tudi k izboljšanju skrbi za starejše in mlade, pri tem pa napovedali prizadevanja za rast števila delovnih mest, namenjenih mladim.
Potrditev nadaljnjih spodbud politbiroja "predstavlja strateški premik v makropolitiki, od politik po delih k močno orkestriranemu svežnju v pravo smer," je za Reuters dejal glavni ekonomist za Kitajsko pri mednarodni nepremičninski družbi Lang LaSalle Bruce Pang.
"Okrepitev državne porabe bo verjetno zadostovala za preobrat v poslovnem zaupanju, razpoloženju na trgu in gospodarskih dejavnostih, kar bo Kitajski pomagalo doseči potencialno trendno rast," je prepričan.
Obsežna finančna injekcija bankam
Po poročanju ameriške agencije Bloomberg naj bi kitajski vodilni uradniki razmišljali tudi o 140 milijard dolarjev vredni finančni injekciji v največje državne banke. To bi bila prva velika kapitalska injekcija bankam po svetovni finančni krizi leta 2008. Po neuradnih virih, na katere se sklicuje Bloomberg, naj bi bil ukrep izveden z izdajo posebnih državnih obveznic, pri čemer pa podrobnosti še niso dorečene.
Vlagatelji na borznem parketu so ta teden pozdravili napovedane ukrepe kitajske centralne banke, ki vključujejo znižanje ključnih obrestnih mer, pri čemer so delnice v Šanghaju in Hongkongu v preteklih dneh zrasle za več kot devet odstotkov.
Če želi Kitajska izpolniti zastavljen cilj in letos doseči petodstotno gospodarsko rast, pa analitiki opozarjajo, da bo morala tamkajšnja vlada uvesti korenitejše ukrepe.
Rast kitajskega bruto domačega proizvoda je v drugem letošnjem četrtletju znašala 4,7 odstotka, kar je bilo manj od pričakovanj analitikov.
Prejšnji teden objavljeni podatki o brezposelnosti med mladimi v drugem največjem gospodarstvu na svetu pa so pokazali, da se je ta avgusta povzpela na 18,8 odstotka, kar je najvišja raven letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje