Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je namreč v svoji predsedniški kampanji zasejal kanček negotovosti, saj se je zavzemal za omejitev proste trgovine, ki po njegovem mnenju Američanom odžira delo. Zaradi tega so zaskrbljeni ravno na azijsko-pacifiškem območju, ki predstavlja skoraj 60 odstotkov globalnega gospodarstva in 40 odstotkov svetovnega prebivalstva.
Kitajska, ki je sicer izključena iz sporazuma o prosti trgovini na območju Pacifika (TPP), je v boju za prevlado v regiji azijskim in pacifiškim državam predlagala svoje trgovinske sporazume. Podpira vzpostavitev azijsko-pacifiškega prostotrgovinskega območja (FTAAP), v katero bi bile vključene države Apeca, in regionalno celovito gospodarsko partnerstvo (RCEP), ki vključuje Indijo, ne pa tudi ZDA.
Ši je na Azijsko-pacifiškem forumu za gospodarsko sodelovanje (Apec) voditelje 21 držav z obeh strani Tihega oceana na vrhu v Limi tako znova pozval, naj se pridružijo predlaganim alternativam. "Vzpostavitev območja proste trgovine na azijsko-pacifiškem območju je strateška pobuda, ključna za dolgoročno blaginjo regije," je dejal in dodal, da bi morali odločno zagovarjati FTAAP. V nasprotju s Trumpovo protekcionistično retoriko je Ši poudaril, da "Kitajska ne bo zaprla vrat zunanjemu svetu, temveč jih bo še bolj široko odprla".
V Limi je na svojem zadnjem obisku tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki bo na vrhu še naprej zagovarjal prosto trgovino z azijskimi in tihomorskimi državami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje