Na zasedanju Varnostnega sveta ZN-a so ZDA in Francija predstavile predlog resolucije, v kateri od Sirije zahtevajo aretacijo morebitnih osumljencev za atentat na nekdanjega libanonskega premierja Haririja, za zaslišanja pa morajo biti na voljo tudi preiskovalcem ZN-a.
Arabska liga pa uvedbi gospodarskih ukrepov nasprotuje, saj bi to po njenem mnenju zgolj okrepilo probleme v regiji.
Prepoved potovanja in zamrznitev premoženja
Resolucija, ki jo podpira tudi Velika Britanija, v primeru nesodelovanja Sirije s preiskovalci ZN-a predvideva gospodarske ukrepe, prepoved potovanja za sirske politike in zamrznitev premoženja v tujih bankah, ki ga imajo zdajšnji in prihodnji osumljeni sodelovanja v umor Haririja.
Težave preiskovalcev ZN-a
V poročilu ZN-a o preiskavi umora Haririja je nemški tožilec Detlev Mehlis, ki je vodil preiskavo, razkril vpletenost sirskih in libanonskih tajnih služb, Sirijo pa je grajal, ker je ovirala delo preiskovalcev. Tako Mehlis ni mogel zaslišati sirskega predsednika Bašarja Al Asada, nekateri sirski uradniki pa so dali lažne izjave.
Sirija vse obtožbe zanika in je že izrazila pripravljenost na sodelovanje s komisijo ZN-a. Ruski predsednik Vladimir Putin se je po telefonu pogovarjal z Asadom, oba pa sta se strinjala, da mora mednarodna skupnost delovati previdno, saj lahko drugače povzroči napetosti na tem območju.
Ameriški predsednik George Bush in državna sekretarka Condoleezza Rice ob tem nista izključila možnosti vojaškega napada na Sirjo, vendar pa sta poudarila, da Washington še ni izčrpal vseh diplomatskih sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje