Foto: AP
Foto: AP

Potem ko je bila Sturgeon lani znova izvoljena, je vztrajala, da ima s tem mandat za izpeljavo drugega referenduma.

Britanski premier Boris Johnson je že večkrat ponovil, da bo vložil veto na vsakršen poskus ponovitve referenduma o neodvisnosti iz leta 2014, češ da naj bi ta potekal zgolj "enkrat v generaciji".

A Nicola Sturgeon pravi, da ni opustila svojih prizadevanj, da bi se Škoti podali na volišča do konca leta 2023, kar bi bilo na polovici njenega aktualnega mandata. Ko so jo pri Sky Newsu vprašali, ali ta časovnica še vedno velja, je potrdila. "Kratek odgovor na vaše vprašanje je – da," je odvrnila.

Proti jedrskemu orožju, a za Nato

Nicola Sturgeon. Foto: AP
Nicola Sturgeon. Foto: AP

Škotska premierka je potrdila, da neodvisna Škotska ne bi gostila jedrskega orožja, čeprav so trenutno britanske jedrske podmornice nameščene v oporišču na Škotskem.

Je pa Sturgeon izrazila polno podporo Natu: "Želela bi si neodvisno Škotsko in čeprav je Škotska majhna država, imamo strateško pomemben geografski položaj v Severnem Atlantiku, da smo konstruktivna in dejavna članica Nata."

"Glede vprašanja članstva v Natu v SNP-ju nismo bili vedno enotni, ampak mislim, da je v svetu, v katerem živimo, zelo pomembno prepoznati, da bi bilo to ključno za varnost neodvisne Škotske in bi imeli dolžnost igrati svojo vlogo v tem širšem varnostnem dogovoru."

Od referenduma leta 2014 javnomnenjske ankete vztrajno kažejo skoraj popoln razkol med privrženci samostojnosti in tistimi, ki si želijo ostati v Združenem kraljestvu. V zadnjem letu je stran, ki neodvisnosti nasprotuje, malce v prednosti, potem ko so bili nekaj časa v prednosti nacionalisti.