Mosad tako kot druge obveščevalne službe po navadi pritegne pozornost, ko gre kaj narobe, ali pa ko se pohvali s spektakularnim uspehom in želi svojim sovražnikom poslati sporočilo. Umor Mahmuda Al Mabuha, enega izmed vodij oboroženega krila palestinskega gibanja Hamas, 20. januarja v sobi v luksuznem hotelu v Dubaju, ki je sprožil diplomatski spor med Izraelom in Veliko Britanijo, je nenavaden primer obojega.
Ponarejeni potni listi, številne preobleke, najsodobnejši pripomočki in umor domnevnega prekupčevalca z orožjem je zgodba o nasilju in hladni preračunljivosti. Ker je palestinsko islamsko gibanje obljubilo maščevanje, bo umor gotovo prinesel še več nasilja.
Mosad ustanovljen decembra 1948
Ena najmočnejših in najskrivnostnejših obveščevalnih služb je bila kot Centralni inštitut za koordinacijo ustanovljena leta 1948, istega leta kot judovska država. Na začetku se ni preveč izpostavljala. Jicak Šamir, bodoči premier Izraela, je vodil operacije, katerih tarča so bili nemški znanstveniki, ki so pomagali Egiptu graditi rakete.
Od lova za nacisti ...
Ena najbolj znanih in drznih akcij Mosada je bila ugrabitev nacističnega vojnega zločinca Adolfa Eichmanna, ki je bil na begu v Argentini. Eichmannu so sodili in ga obesili. Med drugim je Mosad, katerega glavne naloge so zbiranje obveščevalnih podatkov, boj proti terorizmu in izvajanje tajnih misij, organiziral prebeg iraškega pilota, ki je s svojim letalom MiG-21 leta 1966 pristal v Izraelu, in podporo kurdskim upornikom v Iraku. Vojaške skrivnosti, do katerih se je dokopal Elie Cohen, razvpit vohun, ki se je uspel infiltrirati v sirsko vodstvo, so Izraelu pomagale, da je v sedemdnevni vojni leta 1967 osvojil Golansko planoto.
... do boja proti Palestincem
Zatem se je vloga agencije razširila na boj proti Palestincem, ki so se zbrali pod Jaserjem Arafatom, da bi se uprli Izraelu na zasedenem Zahodnem Bregu in območju Gaze. V 70. letih prejšnjega stoletja je sledila t. i. vojna 'špicljev' med Mosadovimi agenti, ki so bili dejavni v tujini.
Film München Stevena Spilberga iz leta 2006 opisuje Mosadov lov na teroriste Črnega septembra, ki so med olimpijskimi igrami leta 1972 ubili 11 izraelskih športnikov. Enajst teroristov je umrlo med operacijami Mosada v Evropi, ki so svoj vrhunec doživeli v norveškem Lillehammerju, kjer so maroškega natakarja zamenjali za Alija Hasana Salameha, "možgane" operacije teroristov v Münchnu. Salameh je umrl leta 1979 v eksploziji avtomobila v Bejrutu. Nekateri elementi umora Al Mabuha močno spominjajo na kampanjo proti Črnemu septembru, ki se je za Izrael končala katastrofalno, z aretacijo petih Mosadovih agentov.
Mosadova podoba je bila očrnjena tako v tujini kot doma. Agencijo so delno okrivili, ker ni pridobila egiptovsko-sirijskih načrtov za uničujoč napad, ki je sprožil vojno leta 1973. Kritiki so se spraševali, če je bilo prav, da so Modsadovi vohuni lovili Palestince po Evropi, namesto da bi kradli skrivnosti v Kairu in Damasku.
Vpleten v afero Iran-kontra
Mosad je igral pomembno, čeprav malo znano vlogo v t. i. aferi Iran-kontra, ki je izbruhnila med predsedovanjem Ronalda Reagana. Mosad je Iranu ajatole Homeinija dostavljal orožje za boj proti Iraku Sadama Huseina, čeprav so ZDA in njegove zaveznice, med njimi Izrael, (uradno) podpirale režim v Bagdadu.
Udarec so Mosadu zadali tudi nekdanji (nezadovoljni) uslužbenci. Leta 1990 je v Kanadi rojeni Victor Ostrovsky razkril notranjo ureditev, urjenje in metode ter kodna imena, tudi "Kidon" (bajonet), ime enote, zadolžene za umore. Leta 2007 je izšla še ena knjiga, ki je podrobno opisala delovanje agencije, od uporabe kratkovalovnih radiev za pošiljanje zakodiranih sporočil do operacij v Iranu in skupnih operacij s Cio proti Hezbolahu.
Neuspešen atentat na Mešala
Najhujši 'avtogol' si je Mosad zabil leta 1997, med prvim premierskim mandatom Benjamina Netanjahuja. Mosad je skušal umoriti vodjo Hamasa Kaleda Mešala, ki sta mu v Amanu dva izraelska tajna agenta skušala vbrizgati strup v uho. Po neuspešni akciji sta agenta s ponarejenima kanadskima potnima listoma pobegnila v izraelsko ambasado. Ogorčenju in hudemu diplomatskemu sporu z Jordanijo je sledila menjava v vodstvu Mosada. Danny Jatom je moral odstopiti, zamenjal ga je upokojeni Efraim Halevi.
Za Mosadov in Izraelov ugled veliko škodljivejšega se utegne izkazati zadnji uboj v Dubaju, tudi zato, ker se je diplomatsko in politično ozračje v zadnjem desetletju spremenilo. Lanska operacija Izraela v Gazi je močno omajala ugled Izraela. Čeprav Izrael ni prekinil svoje tradicije nejasnosti – da stoji za ubojem, ni niti potrdil niti zanikal -, redko kdo dvomi o nevpletenosti Izraela. Poleg tega je akcija v Dubaju izzvala jezo tudi v Izraelu. Izraelci so jezni, ker se zdi, da je vlada ukradla njihove identitete za morilsko operacijo. Razlog, da bo vodja Mosada Meir Degan vendarle moral oditi?
Mosad kot sredstvo zastraševanja sovražnikov
"Mosad ni Umor Inc. tako kot mafija. Cilj Mosada ni maščevanje svojim sovražnikom," je pretekli teden zapisal Jossi Melman, strokovnjak za obveščevanje. A sloves neusmiljene in zvite organizacije ostaja močan adut Mosada v očeh uradnega Izraela – odvračanje sovražnikov judovske države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje