Šešlja je haaško sodišče obsodilo leta 2018. Foto: EPA
Šešlja je haaško sodišče obsodilo leta 2018. Foto: EPA

V Srbiji so za vstop v parlament potrebni najmanj trije odstotki glasov. "Ljudstvo me je dvakrat zavrnilo in razumel sem, da je čas za upokojitev," je Šešelj po poročanju srbskih medijev povedal v Beogradu.

Po poročanju Politike je dejal, da se ne počuti dobro in da bo na naslednjih volitvah radikale verjetno vodil novi predsednik.

Njegov sin Aleksandar, ki opravlja funkcijo namestnika predsednika stranke, je dejal, da bodo organi stranke v naslednjih dneh odločili o nadaljnjem delovanju SRS-ja.

Vojislav Šešelj je bil eden najizrazitejših vojnih hujskačev med vojno v nekdanji Jugoslaviji v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. S svojo sovražno retoriko in konkretnimi pozivi je spodbujal srbske vojake in paravojaške enote k vojnim zločinom v napadenih državah.

Leta 2018 ga je Mednarodno sodišče za območje nekdanje Jugoslavije v Haagu obsodilo na deset let zapora zaradi hujskanja k vojnim zločinom. Ker je bil od leta 2003 do 2014 že v preiskovalnem zaporu, mu kazni ni bilo treba prestati.

Šešelj je bil s svojo stranko SRS sicer dolgo prisoten na srbski politični sceni. Njegov najpomembnejši politični varovanec in dolgoletna "desna roka" je bil zdajšnji srbski predsednik Aleksandar Vučić. Vučić se je leta 2008 razšel s Šešljem in se pridružil Srbski napredni stranki (SNS), ki jo vodi še danes.