Medtem ko se večina sveta žene za rastjo BDP-ja, Butan ponuja drugačno merilo razvoja - srečo. Foto: BoBo
Medtem ko se večina sveta žene za rastjo BDP-ja, Butan ponuja drugačno merilo razvoja - srečo. Foto: BoBo
Butanski kralj Jigme Khesar Namgyel Wangchuck
Indeks BNS se je rodil v Butanu leta 1972, ko se je novi kralj odločil za končanje popolne izolacije. Od leta 1998 pa je najpomembnejši kazalnik razvoja himalajske države, katere BDP znaša sicer 1.978 dolarjev na prebivalca (2010). Foto: EPA

Generalna skupščina je sprejela nezavezujočo resolucijo, s katero se poziva organe in ustanove Združenih narodov ter države članice, naj prispevajo svoje definicije sreče, s čimer bi kasneje prišli do skupne kategorije pri upoštevanju razvoja.

66 držav podprlo srečo
Kraljevina Butan, ki svojega razvoja ne meri z bruto domačim proizvodom oz. BDP-jem, temveč z bruto nacionalno srečo (po angleško: General National Hapiness), si je zadala za cilj, da za to idejo navduši preostali svet. Pred 10 meseci je majhna gorska država začela lobirati za omenjeno resolucijo, pri čemer je naletela na številne začudene in skeptične poglede. Zdaj je zbrala podporo 66 držav, s čimer je Generalna skupščina brez glasovanja sprejela neobvezujočo resolucijo.

"Naslednji korak je, da pomagamo članicam Združenih narodov, da bolje spoznajo koncept sreče," je po malem zmagoslavju dejal veleposlanik Butana pri ZN-u Lhatu Wangchuk. Ideja o sreči kot kazalniku razvoja temelji na butanskem BNS-ju, ki kakovost življenja meri z upoštevanjem tako materialnih dobrin kot duhovnih.

Utopično, a če nimaš sanj ...
"Prvotna ideja je bila, da se države zavedo koncepta sreče, ker vemo, da kazalniki BDP-ja v nezadostni meri zadovoljujejo človekove potrebe," je pripovedoval Wangchuk, ki je hkrati tudi odkrito priznal, da je vizija njegove države utopična. "Če nimaš sanj, nimaš nič, za kar bi delal," je Butanec dejal za konec.

Dežela grmečega zmaja
Butan je majhna gorska država, ki leži na južnem pogorju Himalaje, med Indijo na jugu in Kitajsko na severu. Krajevno ime kraljestva, ki je nastalo leta 1907, je Druk Yul in pomeni dežela gromečega zmaja. Butanci namreč za grmenje pravijo, da je zvok renčanja zmajev, in to je tudi edini grozljivi element v miroljubni budistični državi, ki skoraj ne pozna kriminala.

Kazalnik napredka - bruto nacionalna sreča
Država je znana tudi po tem, da ima dve glavni mesti. Poleti je glavno mesto države Timphu, pozimi pa Punakha. Uradni jezik je dzongha. Po površini je 131. država sveta in meri 47.000 kvadratnih kilometrov, kjer pa živi le 700.000 prebivalcev budistične veroizpovedi. Daleč najbolj zanimiv statistični podatek je, da je Butan edina država na svetu, ki meri BNS (bruto nacionalno srečo). Ta je odločilni indeks, ki ga spremljajo od leta 1998, ko se je kraljevina odločila, da se dokončno odpre svetu.