Obama je Palestince in Izraelce pozval, naj izkoristijo val političnih sprememb na Bližnjem vzhodu in oživijo mirovni proces. Foto: EPA
Obama je Palestince in Izraelce pozval, naj izkoristijo val političnih sprememb na Bližnjem vzhodu in oživijo mirovni proces. Foto: EPA

Zaradi vetra sprememb, ki ga je v arabskem svetu zanetil revolucionarni ogenj v Tuniziji in se širi po Bližnjem vzhodu, je mirna rešitev izraelsko-palestinskega konflikta "nujnejša kot kadar koli prej", je dejal Barack Obama, ki je v Washingtonu gostil Šimona Peresa.

Mirovna pogajanja, ki jih je septembra lani zagnala Obamova administracija, so hitro zamrla zaradi nadaljevanja izraelskih gradenj na zasedenih palestinskih ozemljih. Palestinci vztrajajo, da se bodo k pogajanjem vrnili šele, ko bodo gradnje ustavili. Zdi se, da brez novega ameriškega diplomatskega prizadevanja ne bo premika z mrtve točke, a Washington je po zadnjem neuspešnem poskusu zadržan.

Nobena stran ne popušča
Izrael za zdaj ne kaže znakov popuščanja. Tik pred Peresovim obiskom v ZDA je Jeruzalem odobril nove gradnje v spornih delih mesta. Palestinci so se zato odločili za drugačno taktiko in bodo septembra skušali doseči priznanje državnosti v Generalni skupščini Združenih narodov, kjer imajo veliko podporo. Če bo palestinska namera uspela, Izrael ne bo več zasedal nekega ozemlja, temveč ozemlje države, ki se ima vso pravico braniti.

ZDA zavezane izraelski varnosti
Izraelski predsednik je pri Obami posredoval za izpustitev Jonathana Pollarda, ki je bil obsojen kot izraelski vohun v ZDA. Po Peresovih besedah je Obama prošnjo poslušal in mu znova zagotovil ameriško zavezo izraelski varnosti ter dejal, da to ostaja ena izmed glavnih prioritet ameriške politike. Peres je tudi opozarjal na nevarnost Irana in pozval k izgradnji "obrambnega zidu" pred to državo, ki po njegovih besedah predstavlja korupcijo moralnih vrednot.

Peres se je že v ponedeljek srečal z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton, ki ji je povedal, da je Izrael pripravljen pomagati pri tranziciji sosednjih držav v demokracijo in na spremembe gleda kot na čas za boljše sodelovanje pri odpravi revščine, težav in pomanjkanja na Bližnjem vzhodu.