Na srečanju zunanjih ministrov EU-ja v Avstriji je Straw dejal, da se vsi strinjajo, da situacija na Kosovu pred letom 1999 ne more biti osnova za prihodnji status pokrajine in prav zato je pot proti neodvisnosti skoraj neizogibna.
Čeprav so zahodni diplomati v zasebnih pogovorih v zadnjih mesecih Srbom in kosovskim Albancem že večkrat omenili možnost neodvisnosti Kosova, pa je Straw prvi, ki je to povedal javno.
Albanci navdušeni nad Strawom
Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu se je že zahvalil Veliki Britaniji in dejal, da se izjava Strawa sklada z voljo prebivalcev Kosova. Albanski zunanji minister Besnik Mustafaj se je strinjal z britanskim zunanjim ministrom in dejal, da je neodvisnost Kosova edina pot za dosego stabilnosti v regiji.
Srbi razburjeni in presenečeni
Srbe pa je izjava Strawa razburila in zunanji minister SČG-ja Vuk Drašković je ob prihodu v Avstrijo izrazil presenečenje nad izjavo, saj je po njegovem mnenju v nasprotju z listino Združenih narodov. Drašković sicer pravi, da Beograd še vedno upa na kompromisno rešitev kosovskega vprašanja. Srbija odločno nasprotuje neodvisnosti Kosova in se zavzema za večjo stopnjo avtonomije.
Še težje delo za Ahtisaarija
Nekateri diplomati pa so niso zadovoljni s Strawom, saj je po njihovem mnenju s tako jasnim pozivom k neodvisnosti Kosova otežil delo nekdanjemu finskemu predsedniku Marttiju Ahtisaariju, ki vodi pogajanja med Srbi in kosovskimi Albanci o prihodnjem statusu pokrajine, ki je uradno še vedno del Srbije.
S tako izjavo namreč lahko povzroči odhod Srbov s pogajanj, kar bi zavleklo končno rešitev vprašanja, na drugi strani pa bi lahko prezgodnja javna podpora za neodvisnost Kosova tamkajšnje Albance odvrnila od prizadevanj za izboljšanje razmer za Srbe na Kosovu, še menijo diplomati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje