"Ta trenutek razglašamo premirje, ki ga bomo enostransko spoštovali," je povedal glavni sudanski pogajalec Nafie Ali Nafie. Pogajanj v Libiji, ki potekajo pod okriljem Afriške unije in Združenih narodov, se poleg sudanske vlade udeležujejo še nekatere uporniške skupine, glavni uporniški skupini Sudanska osvobodilna armada (SLA) in Gibanje za pravičnost in enakost (Jem) pa pogajanja bojkotirata.
Sudanska osvobodilna armada in Gibanje za pravičnost in enakost namreč menita, da "ni jasne slike o tem, kako se bodo pogajanja nadaljevala" in da se pogovorov ne bi smele udeležiti manjše uporniške skupine, ki imajo le skromno podporo. Leta 2003, ko so izbruhnili spopadi med provladnimi islamskimi milicami in uporniki, sta bili namreč edini uporniški gibanji SLA in Jem, medtem ko jih je danes že dvanajst.
V Darfurju je v štirih letih spopadov umrlo že več kot 200.000 ljudi, več kot dva milijona ljudi pa je zaradi vojne ostalo brez strehe nad glavo.
Gadafi rešuje Darfur
Udeležence pogajanj gosti libijski predsednik Moamer Al Gadafi, uradni posrednik pa je finski politik Pekka Haavisto, ki je bil leta 2005 EU-jev posebni predstavnik za Sudan. Libijski voditelj je že na začetku septembra generalnemu sekretarju ZN-a Ban Ki Munu zagotovil podporo pri iskanju rešitve za Darfur. Obljubil je, da bo skušal uporniške skupine prepričati, naj sedejo za pogajalsko mizo. Libija naj bi namreč imela tesne vezi z uporniki, vključno z Abdulom Vahidom, voditeljem uporniške skupine SLA, ki se do zdaj pogajanj ni udeleževala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje