Udeleženci ankete, ki je bila izvedena konec leta 2013, so bili vprašani, katera država predstavlja po njihovem mnenju največjo grožnjo miru v svetu danes, ZDA pa so prepričljivo pobrale največ glasov. 24 odstotkov vprašanih tako kot največjo grožnjo miru vidi ZDA, medtem ko jim sledita Pakistan z osmimi odstotki in Kitajska s šestimi odstotki.
Četrto mesto na nečastni lestvici si s petimi odstotki delijo Afganistan, Iran, Izrael in Severna Koreja. Sledijo Indija, Irak, Japonska, Sirija, Rusija. En odstotek vprašanih pa misli, da so največja grožnja Avstralija, Nemčija, palestinska ozemlja, Savdska Arabija, Somalija, Južna Koreja in Velika Britanija, je poročal BBC.
Do politik ZDA so pričakovano najbolj kritični na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki, torej na območjih, ki so jih v zadnjem času najbolj prizadeli ameriški vojaški posegi. A "protiameriško" razpoloženje je široko prisotno tudi v ameriških zaveznicah v zvezi Nato, Turčiji in Grčiji. Da so ZDA grožnja, meni tudi 13 odstotkov vprašanih v samih ZDA.
ZDA grožnja, a še vedno najbolj privlačne
Anketa je pokazala tudi, da so ne glede na negativna čustva do ZDA, ki so prisotna po svetu, Združene države tudi na prvem mestu glede zaželenosti bivanja. Na vprašanje, kje bi radi živeli, če ne bi glede tega obstajale nikakršne omejitve, so sicer manj prepričljivo prvo mesto z devetimi odstotki zasedle ZDA, Avstralija in Kanada pa sta prejeli sedem odstotkov glasov.
Sledi Švica s šestimi odstotki, za njo pa Francija, Nemčija in Velika Britanija. V Italiji bi najraje živeli 3 odstotki vprašanih, isto pa velja tudi za Savdsko Arabijo. V povprečju je 38 odstotkov vprašanih po vsem svetu zadovoljnih s svojim trenutnim krajem bivanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje