Pred nedeljskimi predčasnimi parlamentarnimi volitvami so socialdemokrati (SPÖ) po dolgem času prehiteli ljudsko stranko (ÖVP) in po zadnjih javnommenjskih anketah vse kaže, da bo SPÖ zmagal na volitvah.
Za preobrat največ zaslug pripisujejo karizmatičnemu vodji socialdemokratov Wernerju Faymannu, ki je vodenje stranke prevzel na začetku leta, potem ko mu je vajeti prepustil nepriljubljeni avstrijski kancler Alfred Gusenbauer.
V soočenju na avstrijski televiziji sta si Faymann in vodja ÖVP-ja Wilhelm Molterer izmenjala kar nekaj očitkov, strinjala pa sta se le v eni stvari - da je potrebna davčna razbremenitev in se ne sme uvajati novih davkov.
Molterer je napadel predvsem Faymannov program v petih točkah za boj proti visokim cenam, ki so postale glavna skrb avstrijskih volivcev, med ukrepi pa je predvidena tudi prepolovitev davka na dodano vrednost pri hrani na pet odstotkov. Avstrijski parlament naj bi o programu glasoval že jutri.
Vodja ÖVP-ja je Faymanna obtožil, da želi pred volitvami žrtvovati politična načela, in ga pozval, naj pred glasovanjem v parlamentu pomisli tudi na prihodnjih pet let.
"Ne gre samo za pet točk. Ne bi smeli vsega zaigrati. Ostanite stvarni pri tem, kar je mogoče narediti in kaj je gospodarsko odgovorno. Jutri boste porabili vso strelivo, ki ga potrebujete za razbremenitev srednjega sloja. Gre za vprašanje prihodnost, in ne vašega osebnega ega," je dejal Molterer.
Z njegovim stališčem se Faymann seveda ni strinjal in sogovornika je opozoril na trpljenje mnogih državljanov zaradi draginje, zato meni, da je treba nemudoma ukrepati. "Ne moremo samo govoriti in vse preložiti na prihodnost. Ukrepati je treba zdaj," je dejal.
Dobra kampanja prinaša glasove
Strokovnjaki menijo, da je za večjo podporo socialdemokratov precej zaslužna profesionalno vodena predvolilna kampanja z udarnimi slogani in s privlačnimi plakati, medtem ko je precejšen delež prispeval tudi Faymann s svojim prijaznim nastopom, ki je bil pravo nasprotje od togega Gusenbauerja. Po drugi strani so Moltererja kritizirali številni kolegi v stranki, ki so mu očitali slabe televizijske nastope in zbegano kampanjo.
Bodo mladi odločili volitve?
Na izid volitev bo verjetno zelo vplivalo znižanje starostne meje za volivce z 18 na 16 let od zadnjih volitev pred dvema letoma, s čimer naj bi pridobili predvsem socialdemokrati, ki imajo večjo podporo med mladimi volivci. Vseeno ostaja vprašanje, v kakšnem številu se bodo mladi udeležili volitev in ali se mogoče ne bodo odločili, da svoj glas ooddajo kakšni od desničarskih strank.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje