Šakal je med najbolj znanimi mednarodnimi teroristi 20. stoletja. Foto: EPA
Šakal je med najbolj znanimi mednarodnimi teroristi 20. stoletja. Foto: EPA

Z obsodbo je sodišče ugodilo zahtevi tožilstva, ki je za Carlosa Ilicha Ramireza Sancheza predlagalo najvišjo mogočo kazen zaradi eksplozij bomb, v katerih je v 80. letih prejšnjega stoletja v Franciji skupaj umrlo 11 ljudi, okoli 150 pa je bilo ranjenih.

Odvetnica 62-letnega Šakala in njegova domnevna partnerica Isabelle Coutant Pyre je obsodbo označila za škandal in napovedala pritožbo.

Carlosa Šakala, simbol terorizma v obdobju hladne vojne, so leta 1994 aretirali v Sudanu in ga izročili Franciji, od takrat pa je v različnih zaporih. Leta 1997 so ga razglasili krivega umora dveh policistov in civilista ter ga prav tako obsodili na dosmrtno ječo.

Spomin na "revolucionarja" Gadafija
Tokratni sodni proces je trajal šest tednov. Šakal je zanikal vse obtožbe na svoj račun, pred razglasitvijo sodbe pa je imel pet ur dolg nagovor.

V svojem nagovoru je Šakal prebral tudi besedilo v spomin na dolgoletnega libijskega voditelja Moamerja Gadafija, ki je bil po njegovih besedah "moški, ki je storil več kot vsi revolucionarji na svetu".

S stisnjeno pestjo je Šakal zaklical: "Naj živi revolucija in Alah akbar!" Na to se je navdušeno odzvalo okoli 15 njegovih privržencev na galeriji za občinstvo. Sodišče se je pred razsodbo štiri ure posvetovalo.

V preteklosti se je Carlos Šakal v različnih pogovorih z novinarji pohvalil, da je kot vodja skupine skrajnežev, ki je delovala v Evropi po naročilu obveščevalnih služb držav takratnega Varšavskega pakta in skupin palestinskih skrajnežev, izvedel več kot sto napadov.

Šakal se je rodil leta 1949 v družini premožnega marksističnega odvetnika. Študiral je v Moskvi, nato pa se je preselil v Libanon, kjer se je vključil v Ljudsko fronto za osvoboditev Palestine.