Poljski premier Donald Tusk na kongresu stranke Državljanska koalicija (KO). Foto: EPA
Poljski premier Donald Tusk na kongresu stranke Državljanska koalicija (KO). Foto: EPA

Tusk je še na družbenem omrežju X zapisal, da je bila to "težka, a zelo potrebna in pričakovana odločitev".

Tusk je v soboto na kongresu svoje stranke Državljanska koalicija (KO) dejal, da želi zmanjšati migracije "na minimum" in "ponovno pridobiti stoodstotni nadzor nad tem, kdo vstopa na Poljsko in kdo jo zapušča". Podrobnosti o svoji nameri ni razkril, prav tako tudi ne, kako namerava zaobiti mednarodno zakonodajo, po kateri imajo ljudje, ki iščejo zaščito, pravico do azila.

Hkrati je ruskega predsednika Vladimirja Putina in beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka obtožil, da migrante pošiljata na mejo s Poljsko, da bi destabilizirala EU.

Kot poroča poljska tiskovna agencija PAP, je torkova seja vlade na to temo trajala od poldneva.

Predsednik parlamenta Szymon Holownia, ki vodi desnosredinsko stranko Poljska 2050, ki je del vladne koalicije, je sicer pred sejo vlade dejal, da Tusk o ukrepih ni razpravljal s koalicijskimi partnerji.

"Menimo, da je pravica do azila v mednarodnem pravu 'sveta'," je sporočil na družbenem omrežju Facebook in dodal, da bi do morebitne ukinitve lahko prišlo le v izrednih razmerah.

Tudi nekateri poslanci nekdanje vladajoče nacionalistične stranke Zakon in pravičnost (PiS) so bili nad Tuskovim predlogom presenečeni. Namestnik zunanjega ministra Szymon Szynkowski vel Sek je njegov načrt označil za "nerazumljivega".

Kritike skupin za človekove pravice

Več kot 60 nevladnih organizacij je poljskemu premierju Donaldu Tusku sporočilo, da ga vse bolj nestabilne razmere na območju "ne odvezujejo od človečnosti".

Nevladne organizacije, med katerimi sta tudi Amnesty International in Sklad Auschwitz-Birkenau, so v odprtem pismu kritizirale njegove načrte in zatrdile, da temeljne pravice in svoboščine niso predmet razprav ali političnih pogajanj, je poročal britanski Guardian. "Zaradi njih je na tisoče Poljakinj in Poljakov v težkih časih komunističnega totalitarizma našlo zatočišče v tujini," so zapisali.

"Živimo v težkih in negotovih vojnih časih, ko po vsem svetu nastajajo spopadi, sami pa smo na robu vojne," so dodali. "Toda to nas ne odvezuje od humanosti in spoštovanja zakonov."

Poljska in EU že od leta 2021 obtožujeta Rusijo in Belorusijo, da spodbuja migracije z Bližnjega vzhoda in iz Afrike do Minska in naprej do meje s Poljsko.

Tusk je še navedel, da želi zmanjšati migracije "na minimum" in "ponovno pridobiti stoodstotni nadzor nad tem, kdo vstopa na Poljsko in kdo jo zapušča". Podrobnosti o svoji nameri ni razkril, prav tako tudi ne, kako namerava zaobiti mednarodno zakonodajo, po kateri imajo ljudje, ki iščejo zaščito, pravico do azila.

Bruselj je aprila sprejel novo migracijsko strategijo, vendar so jo desničarske stranke v Evropi kritizirale, ker ni dovolj stroga, Poljska pa je sporočila, da v okviru skupne migracijske politike ne bo sprejela prebežnikov iz drugih evropskih držav.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije je v ponedeljek dejal, da je zaščita mej EU-ja pomembna, vendar imajo "države članice mednarodne in evropske dolžnosti, vključno z dolžnostjo zagotavljanja dostopa do azilnega postopka".

Po podatkih poljske mejne straže je bilo letos naštetih 27.900 poskusov nezakonitega prehoda beloruske meje, kar je nekoliko več kot lani. Leta 2021, na vrhuncu migracij na Poljsko skozi Belorusijo, je mejo poskušalo prečkati skoraj 40.000 prebežnikov.

Poljska želi odpraviti pravico do azila