Ameriški zunanji minister Rex Tillerson in njegov turški kolega Mevlüt Cavusoglu. Tillerson je na obisku v Ankari dan po tem, ko je Turčija sporočila, da je uspešno končala sedem mesecev trajajočo vojaško operacijo na severu Sirije, a pri tem ni navedla, ali so se njene sile umaknile iz države. Foto: Reuters
Ameriški zunanji minister Rex Tillerson in njegov turški kolega Mevlüt Cavusoglu. Tillerson je na obisku v Ankari dan po tem, ko je Turčija sporočila, da je uspešno končala sedem mesecev trajajočo vojaško operacijo na severu Sirije, a pri tem ni navedla, ali so se njene sile umaknile iz države. Foto: Reuters
Sirija
Borci uporniške skupine Sirske demokratične sile (SDF) na jezu Tabka na Evfratu, približno 40 kilometrov pred Rako, glavnim oporiščem Islamske države v Siriji. Sestavni del SDF-ja je tudi kurdska milica YPG, "nasprotnica" Turčije in njenih interesov v regiji. Foto: Reuters
Zunanji minister ZDA Tillerson na obisku v Turčiji

Tillerson je med drugim dejal, da ZDA in Turčija ostajajo zaveznice v boju proti Islamski državi (IS). Tillerson je Turčijo označil za "ključno partnerico" ZDA v boju proti IS ter dejal, da bosta morali državi sprejeti ključne odločitve v tem boju. Menil je še, da med državama ni razhajanj v odločenosti, da porazita IS.

Tillerson je za razliko od administracije prejšnjega predsednika ZDA Baracka Obame, ki je zahtevala odhod sirskega predsednika Bašarja Asada, na to temo povedal, "da bo o usodi Asada odločilo sirsko ljudstvo".

Viri v uradu turškega predsednika pa so po več kot dveurnih pogovorih med Erdoganom in Tillersonom povedali, da je turški predsednik poudaril kot pomembno, da v boju proti terorizmu sodelujejo "pravi in legitimni akterji".

Turke moti, da ZDA podpirajo Kurde
Turke sicer jezi, ker Washington v boju proti Islamski državi v Siriji podpira kurdske upornike. Sirske demokratične sile, v katerih med drugim sodelujejo arabski borci in kurdska milica YPG, stiskajo obroč okoli Rake, prestolnice samooklicanega kalifata IS. Turška vojska je proti milici YPG sprožila ofenzivo, ker naj bi bila povezana z uporniki na turškem ozemlju.

Premier Yildirim je na predvečer obiska ameriškega državnega sekretarja dejal, da ZDA Turčije še niso obvestile, ali bo Ankara sodelovala v načrtovani ofenzivi na Rako. "Razvoj dogodkov daje slutiti, da nova administracija v ZDA sledi poti prejšnje," je poudaril.

"Tillerson in Yildirim sta se pogovarjala o sodelovanju, s katerim bi izboljšala naše varnostne in gospodarske vezi v regiji," je po srečanju povedal predstavnik State Departmenta. "Tillerson je poudaril pomembno vlogo Turčije, vodilne v regiji in dolgoletne zaveznice v Natu, pri doseganju teh ciljev."

Pogovori tudi o izročitvi Fethullaha Güllena
Po navedbah Yildirimovega urada sta ameriški zunanji minister in turški premier govorila tudi o prihodnjih korakih za izročitev klerika Fethullaha Gülena Turčiji. Ankara Gülena obtožuje, da je pripravil spodleteli poskus državnega udara julija lani, in od ZDA zahteva njegovo izročitev. Administracija prejšnjega ameriškega predsednika Baracka Obame je izročitev Gülena odločno zavračala, za zdaj pa ne kaže, da se bo stališče ZDA pod novim predsednikom Donaldom Trumpom spremenilo.

Turški zunanji minister Cavusoglu pa je na novinarski konferenci po pogovorih s Tillersonom dejal, da Turčija od ZDA pričakuje konkretne korake glede izročitve Gülena, vključno z začasnim pridržanjem klerika.

Cavusoglu: Ameriška podpora YPG tveganje za prihodnost Sirije
Cavusoglu je izpostavil, da Ankara od Trumpove administracije pričakuje boljše sodelovanje glede vprašanja kurdske milice, in dodal, da bi vsakršna ameriška podpora YPG pomenila tveganje za prihodnost Sirije. "Razmišljanje, da bomo sodelovali s teroristično skupino, da bi porazili drugo teroristično skupino, ni ne dobro ne realistično," je bil kritičen.

Cavusoglu je v skladu z napovedmi ameriškega kolega povprašal tudi o aretaciji turškega bankirja v ZDA. Ameriško tožilstvo je sporočilo, da je Mehmet Hakan Atilla, namestnik izvršnega direktorja turške državne banke Halkbank, osumljen, da je pomagal prikriti prepovedane finančne transakcije z Iranom. Sodeloval naj bi z Rezo Zarrabom, turško-iranskim trgovcem z zlatom, ki je bil prav tako aretiran zaradi kršenja sankcij proti Iranu in pranja več milijonov dolarjev.

Tillerson je bil na obisku v Turčiji dan pred srečanjem zunanjih ministrov zveze Nato v Bruslju.

Zunanji minister ZDA Tillerson na obisku v Turčiji