Po mnenju indonezijskega ministra za socialne zadeve Alvija Šihaba je treba tragedijo izkoristiti za vzpostavitev miru in razvoj pokrajine.
Uporniki so pred tem pozvali vlado k razglasitvi premirja, ki bi omogočilo nemoteno razdeljevanje pomoči. Njihov predstavnik je dejal, da želijo storiti vse, da bi zmanjšali trpljenje ljudi. Pobudo je pozdravil tudi indonezijski podpredsednik Jusif Kala.
Gibanje za svobodni Aceh je premirje razglasilo že kmalu po 26. decembru, ko so pokrajino prizadeli potres in cunamiji.
Nerazumljive poteze oblasti
Indonezijska vlada je včeraj sporočila, da morajo tuji vojaki do konca marca zapustiti pokrajino. Poleg tega je humanitarnim delavcem omejila delo, domnevno zaradi njihove lastne varnosti. ZN je že izrazil zaskrbljenost nad ukrepi, ob tem pa dejal, da doslej reševalne ekipe niso bile tarče napadov.
Indonezijski minister za informiranje Sofjan Džalil je dejal, da ne gre za politične, ampak izključno za varnostne ukrepe. "Tujim delavcem bi radi zagotovili največjo možno varnost, za to pa smo morali uvesti nekatere omejitve," je dejal.
Zunanji minister Hasan Virajuda pa je med obiskom v Berlinu pozdravil navzočnost tujih vojakov v pokrajini, ki pomagajo pri razdeljevanju pomoči in odkrivanju žrtev.
Število žrtev še narašča
Po zadnjih podatkih je v pokrajini Aceh zaradi potresa in cunamijev umrlo 110.229 ljudi, več kot 12 tisoč pa jih še pogrešajo. Prejšnja uradna številka indonezijskih oblasti je bila 106.523 mrtvih. Večino novih trupel so našli v zahodnem delu pokrajine, ki jo je naravna katastrofa najbolj prizadela.
Skupno je v 13 državah jugovzhodne Azije in vzhodne Afrike umrlo več kot 162.000 ljudi. Skoraj 31.000 jih je umrlo v Šrilanki, do 16.000 v Indiji, več kot 5.000 na Tajskem, v Maleziji, Mjanmaru, Bangladešu in na Maldivih več kot 200, v vzhodni Afriki pa najmanj 137.
- Fotozgodbi: Žrtve potresa v Aziji in Potres v Aziji
Džakarta pozdravila moratorij
Indonezija pa je pozdravila predlog Pariškega kluba, ki je včeraj ponudil zamrznitev odplačila dolga prizadetim državam. Indonezijski minister za finance Jusuf Anvar je dejal, da niso nikoli zahtevali moratorija, vendar ga pozdravljajo. Džakarta bo Pariškemu klubu postavila svoje pogoje, če ti zanj ne bodo ustrezni, pa ponudbe ne bo sprejela.
Pariški klub, združenje 19 držav posojilodajalk, je včeraj prizadetim državam ponudil brezpogojno in takojšnjo zamrznitev dolga. Ponudbo naj bi sprejeli Indonezija, Šrilanka in Sejšeli, nekatere države pa so izrazile dvome glede takšnega načina pomoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje