Trump je s sobotno odločitvijo o uvedbi carin na uvoz iz Mehike, Kanade in Kitajske uresničil večkrat izrečeno grožnjo. Ta korak je med drugim utemeljil z domnevno nepoštenim odnosom teh držav do ZDA.
Uvoz iz Kanade in Mehike bo po trenutnih napovedih po novem ocarinjen po 25-odstotni stopnji, veljavne carine na uvoz iz Kitajske pa je ameriški predsednik zvišal za deset odstotnih točk.
Carine naj bi začele veljati s torkom, Trump pa je obenem za danes napovedal začetek pogovorov z voditelji Kanade in Mehike o tej temi.
Po pogovoru s predsednico Mehike Claudio Sheinbaum je Trump na družbenih omrežjih sporočil, da bo uvedbo carin zoper Mehiko zamaknil za en mesec. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je pogovor s Claudio Sheinbaum označil za "zelo prijateljskega".
"V pogovoru sva se dogovorila, da bomo za en mesec ustavili predvidene carine, v tem času pa bodo potekala pogajanja," je zapisal. Zamrznitev uvedbe carin za mesec dni je potrdila tudi mehiška predsednica.
Mehika je privolila v to, da bo nadzor na svoji strani meje okrepila z 10.000 pripadniki nacionalne garde, ki naj bi ustavili pretok nezakonitih mamil.
Dogovor vključuje tudi zavezo ZDA, da si prizadeva preprečiti tihotapljenje orožja v Mehiko, je sporočila Sheinbaum. Mehiške mamilarske tolpe namreč večinoma uporabljajo ameriško orožje.
Ameriški mediji poročajo, da je Claudia Sheinbaum dogovor o napotitvi dodatnih 15.000 vojakov dosegla že s prejšnjo ameriško vlado Joeja Bidna, a dogovora ni uresničila. Zdaj naj bi torej na mejo poslala 10.000 vojakov.
Enomesečni zamik uvedbe ameriških carin bosta državi izkoristili za nadaljnja pogajanja, je sporočil Trump.
Trump je obenem potrdil, da je danes že opravil tudi pogovor s Trudeaujem glede carin. Spet se bosta slišala okoli 21. ure po srednjeevropskem času.
V naslednjih 24 urah naj bi stekli tudi pogovori s Kitajsko.
Napoved povračilnih ukrepov
Kanada je napovedala, da bo uvedla podobne carine na ameriški uvoz, protiukrepe bo sprejela tudi Kitajska, ki za zaščito svojih interesov napoveduje tožbo pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).
Mehika bo v ponedeljek objavila podrobnosti o načrtovanih povračilnih ukrepih.
Trump je še dejal, da bodo Američani zaradi 25-odstotnih carin morda občutili gospodarsko "bolečino", vendar bo ta "vredna cene", ki jo bodo plačali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Morda nas bo kratkoročno malo bolelo, a ljudje to razumejo. Dolgoročno gledano, so bile ZDA ogoljufane od praktično vseh držav na svetu," je dejal.
Predviden padec BDP-ja Mehike in Kanade
Mednarodna trgovinska zbornica ocenjuje, da bodo ameriške carine povzročile 10-odstotni upad izvoza Mehike in štiriodstotni padec mehiškega bruto domačega proizvoda v letu dni.
Predlagane carine na uvoz iz Kanade pa naj bi povzročile 2,6-odstotni padec BDP-ja Kanade.
Kitajski juan, kanadski dolar in mehiški peso so izgubili vrednost v odnosu do ameriškega dolarja. Ker sta Kanada in Mehika glavna dobavitelja surove nafte za ZDA, so cene nafte v ZDA narasle za več kot odstotek.
Analitiki ocenjujejo, da bi lahko ameriške carine Kanado in Mehiko potisnile v recesijo, v ZDA pa sprožile t. i. stagflacijo, stanje visoke inflacije, stagniranja gospodarske rasti in povišanje brezposelnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje