Žbogarjev obisk je prvi uradni obisk kakega slovenskega zunanjega ministra v Iraku po vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama leta 2005. Foto: EPA
Žbogarjev obisk je prvi uradni obisk kakega slovenskega zunanjega ministra v Iraku po vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama leta 2005. Foto: EPA
Mine v Iraku
V Iraku je skritih prek 25 milijonov neeksplodiranih min. Foto: EPA

Slovenski zunanji minister je poudaril, da Slovenija v Iraku vidi pomembno državo regije, s katero želi okrepiti politično sodelovanje in obnoviti živahno gospodarsko sodelovanje, ki je nekoč že obstajalo med iraškimi in slovenskimi podjetji. Al Malikiju je predstavil programe razvojne pomoči, ki jih je Slovenija po padcu režima Sadama Huseina nudila iraškim otrokom in učiteljem, pa tudi delovanje Mednarodne fundacije za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF).

Iraški premier je ob tem poudaril, da mine, ki onemogočajo zagon številnih projektov, predstavljajo veliko grožnjo tako za prebivalstvo kot razvoj Iraka. V državi je še vedno posejanih prek 25 milijonov min, njihova odstranitev pa je po besedah Al Malikija ena prednostnih nalog njegove vlade. Zato je slovensko ponudbo glede pomoči ITF-a pri odstranjevanju min in usposabljanju deminerjev ocenil kot zelo dobrodošlo.

Vrata odprta na več področjih
Vodja slovenske diplomacije in iraški premier sta se posvetila predvsem možnostim za sodelovanje slovenskih podjetij pri obnovi Iraka. "Slovenski strokovnjaki in podjetja so bili v preteklosti že prisotni v Iraku in veseli nas, da obstaja interes za pomoč slovenskega gospodarstva pri obnovi Iraka," je dejal minister Žbogar.

Žbogar je poudaril, da se je njegov tridnevni obisk v Iraku zgodil tudi na željo slovenskih gospodarstvenikov, ki vidijo priložnosti zlasti na področju telekomunikacij, vzpostavljanju infrastrukture, gradnje montažnih hiš, pridelavi hrane.

Iz Iraka nismo uvozili ničesar
Gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Irakom je zelo skromno. Slovenija je po podatkih GZS-ja v letu 2010 v Irak izvozila za nekaj manj kot 1,7 milijona evrov blaga, iz te države pa lani ni uvozila ničesar. Slovenija v Irak izvaža predvsem pralne stroje, motorna vozila za prevoz blaga, hladilnike in podobne naprave za hlajenje ter avtomobilske gume.

Žbogar je sogovornika povabil na obisk v Slovenijo, kar je slednji z naklonjenostjo sprejel.

Srečanja z najvišjimi predstavniki
Slovenski zunanji minister se je v sredo že sešel z iraškim kolegom Hošjarjem Zebarijem in predsednikom Džalalom Talabanijem. V pogovorih je obljubil nadaljnjo pomoč Slovenije pri izvajanju razvojnih in humanitarnih projektov v Iraku, kot korak h krepitvi dvostranskih odnosov pa je izpostavil začetek postopkov za vzajemno akreditacijo nerezidenčnih veleposlanikov.

Žbogar ima na programu še srečanje z vodjo iraške komisije za investicije. Obisk bo nadaljeval v Erbilu v avtonomnem Kurdistanu, kjer se bo srečal s tamkajšnjim predsednikom Masudom Barzanijem, vodjo oddelka za zunanje zadeve Falahom Mustafo Bakirjem, ministrom tamkajšnje vlade za notranje zadeve Karim Sinjarijem ter vodjo kurdske organizacije za razminiranje Sirajem Barzanijem.