Slovenski minister za zunanje zadeve je na fakulteti za družbene vede predstavil razvoj slovenske zunanje politike. 20. obletnica slovenske diplomacije po njegovem mnenju ponuja priložnost za pogled nazaj na prehojeno pot slovenske zunanje politike, a tudi izziv za pogled naprej. Slovensko zunanjo politiko je tako razdelil na tri obdobja, nakazuje se že četrto, in predstavil njene prioritete.
Prva tri obdobja sklenjena ...
Za prvo obdobje zunanje politike so po Žbogarjevih besedah značilna prizadevanja za mednarodno priznanje države ter uspešno vključevanje v regionalne in mednarodne organizacije. Drugo obdobje zaznamujejo vključevanje v evroatlantske povezave, aktivnosti za urejanje odnosov s sosedi in utrjevanje položaja v regionalnih integracijah.
Tretje obdobje je pogojeno z novimi razmerami v mednarodni skupnosti in svetovnimi izzivi, kjer Slovenija vodi zunanjo politiko sedmih stebrov postopnega prehoda od ozke regionalne k širši globalni zunanji politiki. "Ti stebri so: sosedi, soseščina, evropski prostor, strateška partnerstva, niše in nove teme ter gospodarska diplomacija in razvojno sodelovanje," je pojasnil Žbogar.
... s kandidaturo za VS prihaja četrto obdobje
Tretje obdobje že počasi nakazuje novo, četrto obdobje, kjer bo v ospredju mreža svetovnih partnerstev, skupaj s kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov med letoma 2012 in 2013. Žbogar je pojasnil, da je kandidatura komplementarna delovanju Slovenije v Evropski uniji, ki je sicer primarni teren njenega delovanja.
"Nestalno članstvo v Varnostnem svetu lahko pomembno okrepi sposobnost aktivnega sodelovanja Slovenije v razpravah znotraj EU-ja, saj nam bo dalo orodja za boljši vpogled v zakulisje delovanja svetovne politike," je povedal minister.
MZZ pripravlja novo strategijo zunanje politike
Žbogar je izpostavil, da se zadnje čase kaže potreba po redefiniciji slovenske zunanje politike in diplomacije, ob tem pa je napovedal, da bo zunanje ministrstvo v kratkem v razpravo poslalo novo strategijo o slovenski zunanji politiki, ki bo prilagojena izzivom časa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje