"Srečujem se z velikim številom veleposlanikov, ki jih zanima, kako gleda Slovenija na številna svetovna vprašanja in na vlogo ZN-a ter VS-ja v prihodnje," je pojasnil Türk. Foto: EPA
Danilo Türk in Ban Ki Mun
Generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun je obudil tudi spomin na sodelovanje s Türkom, ko je bil sam veleposlanik pri ZN-u, Türk pa pomočnik generalnega sekretarja ZN-a Kofija Annana. Foto: EPA

Predsednik Danilo Türk se je med drugim udeležil tudi sprejema v čast 20. obletnice slovenske samostojnosti, kamor je prišel tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun.

Slovenija se namreč poteguje za sedež vzhodnoevropske skupine, ki ga bo 31. decembra izpraznil BiH. Türk, ki se v New Yorku udeležuje konference o celotnem upravljanju ZN-a, pa je obisk namenil tudi utrjevanju podpore slovenski kandidaturi za članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodov v letih 2012/13.

V ponedeljek se je predsednik države tako srečal z veleposlaniki držav Latinske Amerike in majhnih otoških držav, predvideno pa je srečanje tudi z drugimi.

Türk: Slovenija ima izkušnje in znanje
"Srečujem se z velikim številom veleposlanikov, ki jih zanima, kako gleda Slovenija na številna svetovna vprašanja in na vlogo ZN-a ter VS-ja v prihodnje," je pojasnil Türk in dodal, da ima Slovenija, ki je že bila članica VS-ja v letih 1998/99, izkušnje in znanje. "Imamo zelo dobro misijo. Naše predstavništvo pri ZN-u je zelo dobro, imamo odlično veleposlanico, ki je izjemno cenjena kot odlična diplomatka in prava predstavnica slovenskega duha, odprta do pogovorov z vsemi, pripravljena po diplomatski poti reševati teme, ki so predmet razprave med diplomati," je še povedal predsednik.

Ban opaža napredek v razvoju države
Veleposlanica pri ZN-u Sanja Štiglic je v ponedeljek skupaj z vršilko dolžnosti generalne konzulke v New Yorku Melito Gabrič in vojaškim atašejem pri ZN-u generalom Milkom Petkom gostila sprejem ob 20. obletnici neodvisnosti Slovenije. Sprejema so se udeležili številni newyorški Slovenci, veleposlaniki in vojaški atašeji držav članic ZN-a ter drugi.

Generalni sekretar ZN-a Ban je v govoru na sprejemu spomnil, da je bil nekoč veleposlanik Južne Koreje v Sloveniji, ki jo je pokrival z Dunaja. Obudil je tudi spomin na sodelovanje s Türkom, ko je bil sam veleposlanik pri ZN-u, Türk pa pomočnik generalnega sekretarja ZN-a Kofija Annana. Ko je Slovenijo leta 2008 znova obiskal, je Ban, kot je povedal, opazil velik napredek v razvoju države. Izrazil je zadovoljstvo, da se dobri odnosi med Slovenijo in ZN-om nadaljujejo, ter se Sloveniji zahvalil za njeno podporo delu ZN-u.

Predsednik Türk je v pogovoru s slovenskimi novinarji dejal, da je bilo sporočilo generalnega sekretarja o Sloveniji tako, kot ga potrebujemo doma. "Da bi malce bolj zaupali vase, bili manj po nepotrebnem kritični in razumeli, da smo del velike svetovne družine in da nas svet prepoznava kot uspešno državo," je dejal.

Srečanje minilo ob obujanju spominov
Drugi slovenski udeleženci sprejema so obudili spomine na leto 1991, ko je jugoslovanska armada napadla mlado državo, sami pa so skušali pomagati med drugim z demonstracijami pred sedežem ZN-a. "Spomnim se, da je prišlo v cerkev k maši okoli 300 ljudi, nato pa smo šli vsi skupaj na demonstracije," je povedal frančiškanski pater Martin Krizolog, ki še danes vodi pred 95 leti zgrajeno slovensko cerkev sv. Cirila na Manhattnu.

S sabo so nesli doma sešito zastavo nove države in pred ZN-om skupaj zapeli Zdravljico. Krizolog je dal svojo cerkev na razpolago novi državi, ko te v New Yorku uradno še ni bilo, imel pa je tudi več pogovorov za tamkajšnje medije, kjer je razlagal resnico o dogajanju. Podobno so počeli tudi številni drugi Slovenci v ZDA.