Slovenski predsednik se je s predsednikom ICJ-ja Hisašijem Ovado pogovarjal o razvoju mednarodnega prava in njegovi vlogi v mednarodnih odnosih. Ovada bo sicer kot predsednik ICJ-ja tisti, ki bo v skladu z arbitražnim sporazumom o slovensko-hrvaški meji izbral tri skupne arbitre s seznama Evropske komisije, če se državama o njih ne bo uspelo samima dogovoriti.
Ali sta govorila tudi o tem, iz urada predsednika niso sporočili, se pa je slovenski predsednik v nagovoru sodišča dotaknil tudi izkušnje Slovenije pri reševanju spora o morski in kopenski meji s Hrvaško, ki se bo v skladu z arbitražnim sporazumom urejal z arbitražo.
V nagovoru je poudaril, da Meddržavno sodišče v Haagu ni samo najvišja svetovna sodna instanca, temveč tudi simbol najvišjih človekovih stremljenj, ki povzema človekovo zgodovinsko hrepenenje po mednarodnem redu, temelječem na razumu in vladavini prava.
Poudaril je, da so bile številne odločitve sodišča mejniki v razvoju organizirane mednarodne skupnosti. Pravni strokovnjaki, diplomati in politični voditelji pa so črpali navdih iz njegovih sodb in svetovalnih mnenj ter iz sporočila pravice in pravičnosti, ki je izraženo v odločbah sodišča in ločenih mnenjih njegovih sodnikov.
Dobre izkušnje z ICJ-jem
Türk je posebej poudaril pomen načela suverene enakosti držav, načela svobodne izbire sredstev za mirno reševanje sporov med državami in načela pravičnosti kot enega izmed temeljnih načel mednarodnega prava. Spomnil je na reševanje vrste vprašanj mednarodnega prava, ki so se pojavila z razpadom nekdanje Jugoslavije. Pri tem je posebej izpostavil vlogo ICJ-ja, ki je v tem okviru modro usmerjal in skrbno varoval načelo suverene enakosti držav naslednic.
Po mnenju predsednika pa bi morali še marsikaj postoriti na obsežnih področjih mednarodnega prava, kot so pravični trgovinski sporazumi za države v razvoju, novi in pravičnejši sporazumi za varovanje okolja ter reforme velikih mednarodnih institucij, ki bi zagotovile večjo pravičnost pri odločitvah teh institucij v korist vsega človeštva, so še sporočili iz predsednikovega urada.
Prvi dan predsednikovega obiska je bil gospodarsko obarvan, saj se je v Rotterdamu srečal z nizozemskimi gospodarstveniki in nagovoril udeležence slovensko-nizozemske poslovne konference, ki so se je ob 40 slovenskih gospodarstvenikih udeležili predstavniki 80 nizozemskih podjetij. Predsednika je v Haagu sprejela tudi nizozemska kraljica Beatrix.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje