Preiskava dveh eksplozij avtomobilov bomb, ki sta zasejala grozo v turškem mestu v neposredni bližini meje s Sirijo, hitro napreduje. Po trditvah turške vlade so napad izvedli storilci iz Turčije, pri čemer pa so napad izvedli v povezavi s sirsko obveščevalno službo, ki dela v korist režima Bašarja Al Asada.
Turška vlada obtožuje Damask
"Ugotovili smo, da imajo osumljena organizacija in storilci povezave s prorežimsko sirsko obveščevalno agencijo Muhabarat," je zatrdil namestnik premierja Besir Atalay, ki pa ni želel razkriti imena organizacije, ki naj bi izvedla najbolj krvavi napad v Turčiji v obdobju, ko v sosednji Siriji poteka državljanska vojna med baasističnim režimom družine Al Asad in raznovrstnimi, a pretežno sunitskimi uporniki. "Policija je že aretirala devet osumljencev, pri čemer so vsi turški državljani," je še razkril podpremier Atalay.
"Nič ne bo ostalo neodgovorjeno. Obstajajo nekateri, ki želi sabotirati mir v Turčiji, a tega ne bomo dopustili," napoveduje in hkrati svari turški zunanji minister Ahmet Davutoglu, ki je s tem ponovil grožnjo Siriji, da bo Turčija z vojaško silo odgovorila na vsakršen incident, ki bi ga zakrivila sirska provladna stran.
"Napad nima nič s sirskimi begunci v Turčiji, ima pa vse s sirskim režimom," je bil na turški javni televiziji TRT neposreden Davutoglu, ki je navedel še prepričanje preiskovalcev, da je bila aretirana skupina ljudi odgovorna tudi za identičen napad pred tednom dni v sirskem obmorskem mestu Banias, kjer je v mestu pod nadzorom upornikov, bilo ubitih 62 ljudi, pretežno civilistov.
Sirska vlada zahteva dokaze
Na turške ugotovitve, da za napadom stoji sirski režim, so se hitro odzvali v Damasku: "Nihče nima pravice obtoževati brez dokazov. Sirija ni podpirala in ne bo podpirala takšnih dejanj, saj nam tega ne dopuščajo naše vrednote," je zavrnil obtožbe sirski minister za informiranje Omran Al Zubi na nedeljski novinarski konferenci.
Bombni eksploziji v Reyhanliju lahko nevarno vplivajo na razplet sirske krize, saj je zdaj vlada Recepa Tayyip Erdogana pod pritiskom lastnih zavez, da z vojaško silo odgovori Siriji, če je ta res pomagala izvesti krvavi napad.
Druga eksplozija udarila po reševalcih
Reyhanli je obmejno mesto s 60 tisoč prebivalci, preko katerega v Turčijo vsakodnevno pribeži na stotine sirskih beguncev. Avtomobila bombi sta eksplodirali v samem središču mesta, najprej pred občinsko zgradbo, čez 15 minut pa še pred bližnjo pošto, ko se je v bližini že trlo reševalcev, ki so pomagali žrtvam prve eksplozije.
Povod za turško posredovanje v Siriji?
Sirija je že dve leti ujeta v hudo politično krizo. Protesti proti večdesetletnemu režimu so prerasli v upor in državljansko vojno, v kateri je po podatkih Združenih narodov umrlo najmanj 70 tisoč ljudi. Režim Bašarja Al Asada se vztrajno upira in uspešno obvladuje napredovanje neenotnih upornikov, ki jih pa močno podpira ravno Turčija. Ta se že dolgo zavzema za uvedbo prepovedi letenja nad Sirijo in zračno podporo uporniškim silam, torej pristop, ki je pripeljal do padca Moamerja Gadafija v Libiji.
Spodaj si oglejte podobe razdejanja v Reyhanliju (foto Reuters)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje