Foto:
Foto:
Predsednik turškega dela Cipra Rauf Denktaš

Vendar pred bližnjo pridružitvijo grškega dela otoka k EU-ju, ki bo 1. maja, ne ostane veliko časa. Turški del otoka v nasprotju z grškim ni mednarodno priznana država.

Na severnem Cipru bližje koaliciji
Stranka ciprskih Turkov, ki sicer nasprotuje mirovnemu načrtu ZN-a, bo stopila v koalicijo s strankami, ki ta načrt podpirajo, je dejal Serdar Denktaš. Vlado bi tako lahko oblikovali že konec tedna. Na nedavnih parlamentarnih volitvah v Turški republiki Ciper pred 4 tedni je sicer zmagala opozicija Mehmeta Alija Talata, ki podpira mirovni načrt ZN-a, po katerem naj bi se oba dela otoka znova združila.

Nacionalistični stranki, Stranka nacionalne enotnosti in Demokratska stranka, ki podpirata predsednika Raufa Denktaša - demokratsko vodi njegov sin Serdar -, sta sicer dobili v parlamentu enako število mest kot proevropski opozicijski stranki. Prav Rauf Denktaš je eden najbolj odgovornih za propad pogajanj o rešitvi ciprskega vprašanja marca lani. Denktaš je tedaj zahteval, da mednarodna skupnost prizna Turško republiko Severni Ciper.

Prihodnja turška strategija do Cipra
V Ankari pa je politično in vojaško vodstvo Turčije spregovorilo o prihodnji pogajalski strategiji glede Cipra. Srečanja, ki ga vodi turški predsednik Ahmet Necdet Sezer, se udeležujejo premier Tayyip Erdogan, načelnik generalštaba Hilmi Oezkoek in zunanji minister Abdulah Guel. Med vlado in vojsko naj bi glede prihodnje politike Turčije do Cipra sicer obstajala velika razhajanja.

Ankara nova pogajanja o združitvi od leta 1974 dalje razdeljenega otoka ocenjuje kot nujna - še pred vstopom Cipra v EU. Tudi Turčija sama želi postati članica EU-ja. Triurnih pogovorov so se udeležili turški predsednik Ahmet Necdet Sezert, premier Tayyip Erdogan, zunanji minister Abdulah Guel in načelnik generalštaba turške vojske Hilmi Oezkoek.