Policijsko akcijo na sedežu skupine v Carigradu, med katero so policisti v zgradbo vdrli s pomočjo motorne žage, sta v živo prenašali televiziji iz medijske skupine Bugun in Kanalturk. Pred zgradbo Koza-Ipeka so izbruhnili nemiri, zato je policija proti protestnikom, med katerimi so bili tudi poslanci opozicijske Republikanske ljudske stranke (CHP), posredovala s solzivcem in gumijevkami. Več oseb je bilo aretiranih.
Na televizijskih posnetkih je bilo mogoče videti poslanca CHP-ja Mahmuta Tanala in Tarika Torosa, ki sta se pogajala s policijskimi načelniki, ki so skušali prekiniti prenos v živo. "Dragi gledalci, ne bodite presenečeni, če boste v naslednjih minutah videli policiste v našem studiu," je dejal odgovorni urednik televizije Bugun in dodal: "To je operacija, da bi utišali vse uporniške glasove, ki niso všeč vladajoči stranki, med njimi medije, opozicijske stranke in poslovneže. To se zgodi vsakemu, ki ne uboga."
Sodišče odredilo zasego premoženja Koza-Ipeka
Policija je racijo izvedla po ponedeljkovi sporni odločitvi sodišča, ki je odredilo zaseg premoženja skupine Koza-Ipek, povezane z vplivnim klerikom Fethullahom Gülenom, ki živi v izgnanstvu v ZDA in velja za največjega nasprotnika turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Sodišče je imenovalo odbor, ki bo upravljal skupino Koza-Ipek, in zaseglo kar njenih 21 podjetij.
Iz urada državnega tožilca so v izjavi za javnost sporočili, da je tokratna policijska akcija povezana s preiskavo, saj naj bi bila skupina Koza-Ipek obtožena "financiranja terorističnih skupin" in "teroristične propagande". V skupini zavračajo vse obtožbe.
Odločitev, ki je bila očitno usmerjena proti Gülenovim privržencem, je sprožila proteste tako v Ankari kot v Carigradu, in sprožila nemalo skrbi glede medijske svobode v Turčiji.
Evropska unija zaskrbljena zaradi svobode govora
Na akcijo turške policije se je že odzvala Evropska unija, ki je izrazila zaskrbljenost in pozvala oblasti v Ankari, naj spoštujejo svobodo medijev. "Globoko sem zaskrbljen zaradi akcije. Svobodni mediji so temelj demokracij," je na svojem računu na Twitterju zapisal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
"Položaj, ki zadeva Kozi-Ipek, je skrb vzbujajoč. Še naprej zelo pozorno spremljamo razmere," pa je povedala tiskovna predstavnica visoke zunanjepolitične predstavnice EU-ja Federice Mogherini Catherine Ray. "Znova želimo poudariti pomen spoštovanja vladavine prava in medijske svobode," je še dodala in ob tem izrazila pričakovanje, da bodo nedeljske parlamentarne volitve v Turčiji skladne z mednarodnimi in demokratičnimi standardi.
Odzvali so se tudi na ameriškem zunanjem ministrstvu, kjer je tiskovni predstavnik John Kirby dejal: "Pozivamo turške oblasti, naj zagotovijo, da njihova dejanja spoštujejo osnovne demokratične vrednote, med njimi pravično obravnavo, svobodo izražanja in zborovanja ter svobodni dostop do medijev in informacij."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje