Vodilni predstavniki Ukrajinske pravoslavne cerkve so ustanovili samostojno ukrajinsko cerkev. Na sinodi v Kijevu so ustanovitev podprli škofje, duhovniki in laiki iz dveh cerkva, zvestih ukrajinskim oblastem.
Za vodjo nove cerkve so izbrali metropolita Perejaslavla Epifanija.
Ukrajinski duhovniki so tako na sinodi udejanjili zgodovinsko odločitev ekumenskega patriarha Bartolomeja I., ki je oktobra priznal samostojnost Ukrajinske pravoslavne cerkve, s čimer je povzročil razkol v Pravoslavni cerkvi.
Patriarh Bartolomej I. bo samostojnost nove cerkve po napovedih razglasil januarja prihodnje leto.
Odločitev je razjezila Rusko pravoslavno cerkev, ki je zadnjih 332 let nadzorovala ukrajinsko vejo Pravoslavne cerkve. Moskovski patriarhat je zato prekinil vse stike z ekumenskim patriarhatom v Carigradu.
Eden od treh delov ukrajinske cerkve, ki je zvest Moskvi, na sinodo ni poslal svojih predstavnikov. Na srečanju so tako sodelovali samo predstavniki kijevskega patriarhata, ki se je od Moskve ločil v 90. letih prejšnjega stoletja, in ukrajinske avtokefalne pravoslavne cerkve. Združena ukrajinska cerkev bo po številu vernikov ena največjih v pravoslavnem svetu.
Politična dimenzija cerkve
"Danes je dan dokončne osamosvojitve od Rusije," je ob ustanovitvi poudaril ukrajinski predsednik Petro Porošenko, častni gost sinode.
Pred začetkom sinode pa je Porošenko dejal, da so "sredi procesa ustvarjanja še enega stebra ukrajinske samostojnosti". Po njegovih besedah jih bo združena Cerkev oddaljila od skupne preteklosti in okrepila nacionalno identiteto.
Oblasti v Kijevu cerkveno vprašanje obravnavajo kot vprašanje nacionalne varnosti. Porošenko je v preteklosti vejo ukrajinske cerkve, ki je zvesta moskovskemu patriarhatu, označil za grožnjo.
Kaj bo storil Rusiji naklonjen del Cerkve?
Kaj bo storil del ukrajinske cerkve pod nadzorom Moskve, ki ima sicer več župnij kot kijevski patriarhat, ni znano. Ruska pravoslavna cerkev in Kremelj sta izrazila bojazen, da si bodo cerkve in samostane, zveste Moskvi, poskušali podrediti s silo ali pravnimi sredstvi.
Patriarh Ruske pravoslavne cerkve Kiril je v petek v pismu papežu Frančišku, Združenim narodom in drugim pozval Zahod, naj pred preganjanjem brani ukrajinsko cerkev, ki je zvesta Moskvi. Po njegovih informacijah so namreč ukrajinske oblasti izvajale pritiske na člane te cerkve.
Ukrajinska policija je v zadnjem času preiskala več cerkva, zvestih Ruskih pravoslavni cerkvi, in domov duhovnikov. V Kijevu sicer trdijo, da se bo lahko vsaka župnija odločila, ali se bo pridružila združeni Cerkvi, pri čemer poudarjajo, da bodo naredili vse, da bi se izognili verskemu konfliktu v državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje