Kitajske palčke 'Made in USA'. Foto: EPA
Kitajske palčke 'Made in USA'. Foto: EPA


Vir nepreglednega števila kitajskih palčk tako leži dve uri južno od Atlante, poroča revija Time. Le kdo bi si mislil? Težko si je namreč zamisliti kraj, bolj tipično ameriški kot - da, prav ste prebrali - Americus, vgnezden v podeželsko osrčje Georgie.
In v Americusu imajo prav toliko sreče, kot čutijo domoljubja: kraj se namreč ponaša z idealnim tipom lesa za izdelavo kitajskih palčk. Tamkajšnji bujni gozdovi topola in javorja imajo popolno ravnotežje med trdoto in mehkostjo, zaradi česar lahko iz lesa izdelajo udoben, pa vseeno močan jedilni pripomoček za mnoge po vsem svetu.

Območje je znano po predelavi lesa - tu najdemo tovarne borovega pohištva in tovarne papirja (Georgia-Pacific).
Jae Lee je svoje podjetje kitajskih palčk, Georgia Chopsticks, ustanovil šele novembra, pa že zdaj izdeluje dva milijona kitajskih palčk na dan. Svoje izdelke pošiljajo predvsem kitajskim supermarketom, izvažajo pa tudi na Japonsko in Korejo, prodajajo pa seveda tudi po ZDA.

Lee v zadnjih nekaj mesecih opaža velikanski porast v povpraševanju, ko so se Kitajci začeli obračati k Ameriki oziroma k Americusu po izdelek, tako neločljivo povezan s kitajsko kulturo.