Huda suša je londonski Hyde Park spremenila v puščavo. Foto: EPA
Huda suša je londonski Hyde Park spremenila v puščavo. Foto: EPA

Analiza trimesečnega obdobja od začetka junija do konca avgusta je pokazala, da je bila povprečna temperatura letošnjega poletja v Angliji 17,1 stopinje Celzije. Enako povprečno temperaturo je doseglo tudi leto 2018.

"To pomeni tudi, da so štiri od petih rekordno toplih poletij v Angliji nastopila po letu 2003," je še sporočila meteorološka agencija, katere evidence segajo v leto 1884. Hkrati so pojasnili, da se učinki podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, v Angliji kažejo zlasti pri visokih poletnih temperaturah.

V Angliji so v letošnjem poletju postavili tudi absolutni temperaturni rekord. Med julijskim vročinskim valom se je namreč najvišja izmerjena temperatura prvič povzpela nad 40 stopinj Celzija (40,3 stopinje Celzija v kraju Coningsby).

Huda suša na več območjih Anglije

Tako kot v večjem delu severozahodne Evrope je tudi v Angliji že več tednov suša, saj so bile temperature rekordno visoke, padavin pa je bilo malo. Suša je uradno razglašena v 11 od skupno 14 meteoroloških območij Anglije.

Gre sicer za šesto najbolj sušno leto v Angliji od začetka meritev leta 1836 in najbolj suho po letu 1995, še navaja Met Office. Prejšnji mesec je meteorološka agencija tudi sporočila, da je v obdobju od januarja do junija letos v Angliji in Walesu padlo najmanj padavin od leta 1976.

V celotnem Združenem kraljestvu, ki poleg Anglije obsega še Škotsko, Wales in Severno Irsko, je bilo letošnje poletje sicer četrto najtoplejše od začetka meritev.