V Bosni in Hercegovini se lahko državljani po novem registrirajo tudi kot Bosanci in nič več izključno z etičnimi oznakami Bošnjak, Srb, Hrvat. Foto: EPA
V Bosni in Hercegovini se lahko državljani po novem registrirajo tudi kot Bosanci in nič več izključno z etičnimi oznakami Bošnjak, Srb, Hrvat. Foto: EPA
Volitve v BiH-u
Po popisu leta 2013 je v Bosni in Hercegovini manj kot dva odstotka "ostalih", ki pa še vedno nimajo pravice do kandidiranja na volitvah. Foto: Reuters

Narodna oznaka Bosanec je s koncem državljanske vojne izginila iz možnosti izbire. A Sarajevčan Kemal Šalak se ob rojstvu sina ni vdal in je dobil birokratsko vojno z oblastmi; tako je po devetmesečnem pravnem boju lahko pod vpisom sina Faruka v matično knjigo pod narodnost zapisal: Bosanec.

Faruk prvi Bosanec samostojne države
Po daytonskem mirovnem sporazumu ima 3,8 milijona prebivalcev več izbir pri izboru narodnosti. Glede na tri v ustavi določene državotvorne narode se lahko registrirajo kot Bošnjaki, Srbi ali Hrvati, pa tudi kot ostali, ni pa se mogoče opredeliti za bosansko narodnost v skladu z identifikacijo z državo.

Za registracijo 20. aprila lani rojenega sina Faruka kot Bosanca je Šalak po lastnih navedbah potreboval kar devet mesecev, a mu je na koncu le uspelo. Ker mu na občini sprva niso dovolili, da bi sina v rojstnem listu opredelil za Bosanca, je najel odvetnika in po devetih mesecih dosegel svoje.

Državljani z več identitetami
Kot je poudaril, se mu namreč zdi najbolj naravno, da se oseba, rojena v BiH-u, opredeli za Bosanca, a je res, kot pravi pregovor, "kjer se začne Bosna, se konča logika", je dodal. Pravni boj so utemeljili, da obstaja razlika med državno in narodno pripadnostjo. "Takšno odločitev odraža Bosno in Hercegovino takšno, kot tudi je v resnici: naši državljani imajo več identitet, ki se med seboj ne izključujejo," je povedal odvetnik Nedim Ademović.

Državljani BiH-a, ki niso pripadniki enega od treh konstitutivnih narodov, sicer nimajo pravice do kandidiranja na volitvah. Odpravo te diskriminacije, ki je sicer zapisana v ustavi, je že pred leti od BiH-a zahtevalo Evropsko sodišče za človekove pravice.