Ostanki letala v bližini letališča v Vilni. Foto: AP
Ostanki letala v bližini letališča v Vilni. Foto: AP

Na letalu, ki je bilo na poti iz Leipziga v Nemčiji v litovsko prestolnico, so bili štirje ljudje. Tako žrtev kot poškodovani – vsi bili so člani posadke – so bili na letalu.

Kot so sporočili reševalci, je letalo padlo na tla, nato pa še okoli 100 metrov drselo po tleh, preden je trčilo v hišo. Stanovanjska zgradba je po trčenju zagorela, a so iz nje še pravočasno evakuirali 12 stanovalcev, ki so bili člani treh družin.

Letalo je strmoglavilo, ko se je pripravljalo na pristanek.

Letalo boeing 737-400 je bilo v lasti družbe DHL, upravljala pa ga je španska letalska družba za tovorni promet Swiftair. Vodja DHL Litva je za litovsko tiskovno agencijo BNS povedala, da je letalo prevažalo pakete za različne stranke.

Na kraju strmoglavljenja, ki je od letališča litovske prestolnice oddaljen približno štiri kilometre, so številna vozila in reševalci.

Stavbo je po trčenju letala zajel ogenj. Foto: Reuters
Stavbo je po trčenju letala zajel ogenj. Foto: Reuters

Ne izključujejo možnosti, da je šlo za teroristični napad

Vzrok nesreče za zdaj ni znan, policija pa ne izključuje možnosti, da je šlo za terorizem.

Načelnik litovske policije Arunas Paulauskas je pojasnil, da je letalo poskušalo pristati in ni doseglo vzletno-pristajalne steze. Nesreča se je zgodila "najverjetneje zaradi tehnične ali človeške napake". Pri tem je na vprašanje, ali bi lahko šlo za teroristični napad, dejal, da takšnega scenarija ni mogoče izključiti. "To je ena od različic, ki jo je treba raziskati in preveriti. Pred nami je še veliko dela," je dejal na novinarski konferenci. Ogled kraja dogodka, zbiranje dokazov ter obvestil in predmetov bi lahko trajalo cel teden.

Vodja litovske obveščevalne službe Darius Jauniskis pa je po poročanju litovskih medijev dejal, da je na tej točki glede na dosedanje ugotovitve verjetno prezgodaj, da bi "incident povezovali s čimer koli". Je pa tudi on dejal, da ni mogoče izključiti možnosti terorizma, in zatrdil, da sodelujejo tudi s tujimi partnerji.

DHL-ova letala na letališču v Leipzigu. Foto: Reuters
DHL-ova letala na letališču v Leipzigu. Foto: Reuters

Pri DHL-u julija več primerov spontanih vžigov

Konec avgusta se je izvedelo, da nemški varnostni organi opozarjajo na "nekonvencionalne zažigalne naprave", ki jih pošiljajo neznane osebe prek ponudnikov logističnih storitev. V Leipzigu so imeli pri DHL-u julija več primerov spontanih vžigov oziroma eksplozij paketov. O podobnem požaru so poročali še iz logističnega podjetja v bližini Varšave in britanskega Birminghama. Tožilstvo na Poljskem je sporočilo, da so v povezavi s tem pridržali štiri ljudi, kampanjo pa naj bi organizirali v Rusiji.

Zahodni preiskovalci naj bi povezali vžige s kampanjo, ki jo je organizirala ruska vojaška obveščevalna služba GRU.

V Litvi strmoglavilo tovorno letalo DHL-ja