Uporniki so si s kolono 300 vozil v bojih z vladno vojsko izbojevali pot do prestolnice, na ulicah pred palačo potekajo srditi boji, najhujši v zadnjih dveh letih. Nekateri očividci poročajo, da uporniki zmagujejo, zato je le še vprašanje časa, kdaj bodo prišli do Debyja, ki se skriva v palači.
V ozadju sudanske spletke?
Čadske oblasti opozarjajo, da upornike podpira in k nasilju hujska vlada sosednjega Sudana z namenom, da bi ustavili prihod mirovne misije EU-ja na vzhod Čada. Misija pod okriljem ZN-a ima mandat za zaščito na tisoče beguncev iz nemirne pokrajine Darfur. "Odkar je EU napovedal prihod svoje misije, je Sudan pospešil napade," je dejal čadski zunanji minister Ahmat Allam-mi, ki trdi, da želi Kartum s tem odvrniti pozornost mednarodne skupnosti od "genocida v Darfurju". Sudan obtožbe Čada ostro zanika.
"Globoka zasrbljenost" afriških voditeljev
Afriška unija je med svojim letnim srečanjem v Addis Abebi v Etiopiji že izrazila "globoko zaskrbljenost" nad dogajanjem, francosko in ameriško veleposlaništvo pa pripravljata odstranitev svojih državljanov iz države. Francija je v petek podaljšala mandat svojemu vojaškemu kontingetu v nekdanji francoski koloniji, v kateri živi okoli 10 milijonov ljudi.
Sarkozy že posredoval
Deby je z vstajo na oblast prišel leta 1990, uporniki pa so ga z oblasti skušali zrušiti že leta 2006, ko je v spopadih v prestolnici umrlo na stotine ljudi. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je že poklical Debyja, da bi se prepričal, da francoski državljani niso ogroženi.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje