Stavkajočim so se pridružili tudi delavci v prometu in učitelji, tako da je na ulicah francoskih mest protestiralo okoli milijon ljudi, organizatorji pa ocenjujejo, da se je 200 shodov po državi udeležilo celo dva milijona ljudi.
Za preprečitev nasilja in vandalizma, ki pogosto spremljata shode proti spornemu zakonu o zaposlovanju mladih so skrbeli policisti. To jim je uspevalo do večera, nato pa so se protestniki po več mestih spopadli s policijo. Nekaj deset izgrednikov so prijeli.
Po ocenah organizatorjev naj bi se v Parizu zbralo 700.000 ljudi, v Marseillu 250.000 in Bordeauxu več kot 100.000. Prazne so ostale številne šole, moteno je bilo tudi delovanje pošte in drugih javnih služb.
Pogovori v sredo?
Sicer pa naj bi pet glavnih sindikatov pristalo na srečanje s predstavniki francoske vlade, vendar pa od zahteve po umiku spornega zakona ne nameravajo odstopiti. Srečanje naj bi bilo v sredo.
Nekoliko oviran promet
Promet po državi je bil nekoliko oviran, čeprav težave še zdaleč niso bile takšne kot pred tednom dni. Oblasti so poročale o manjših zamudah civilnih poletov, nekateri notranji poleti pa naj bi bili celo odpovedani.
Dve tretjini hitrih vlakov sta vozili po voznem redu, prav tako pa so praktično brez težav vozili vlaki pariške podzemne železnice. Stavkali so tudi zaposelni v javnem prometu v 32 mestih, med katerimi ni prestolnice, sta pa Marseille in Toulouse.
Padec priljubljenosti
Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da vlado Dominiqua de Villepina podpira le še 28 odstotkov Francozov, kar kaže na znaten padec. Januarja je namreč premierja podpiralo še 48 odstotkov državljanov. Od tega naj bi predsednik vlade 14 odstotkov podpore izgubil marca, februarja pa šest.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje